Yeşil Kart Sorgulama

Maddi olarak yeterli gelire sahip olmayan vatandaşlar, yeşil kart alarak sigorta hizmetlerinden prim ödemeden faydalanabilirler. Sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmayı sağlayan yeşil kart sorgulamaları 3 şekilde yapılabilir. Bunlar;

 • E-Devlet yoluyla internetten
 • Alo 170 yoluyla telefondan ya da
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gitmektir.

YEŞİL KART SORGULAMA E-DEVLET

Yeşil kart sorgulamalarını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bir uygulaması olan SPAS yoluyla yapabilirsiniz. Bunun izlemeniz gereken adımlar sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından sırayla “Kurumlar – S harfi – Sosyal Güvenlik Kurumu” yolunu izleyin.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve “Sağlık Uygulamaları” bölümüne gelin.
 • Burada “SPAS Müstahaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi)” bağlantısına tıklayın.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sorgulamanız neticesinde eğer yeşil kartınız aktifleştirilmişse “60/c1 primi hazine tarafından karşılanmaktadır” yazısını görürsünüz. Yeşil kartınız aktif değilse sorgulama sonucunda “0000 – Müstahaktır” yazısı ile karşılaşırsınız.

Aynı sayfaları turkiye.gov.tr adresine girdikten sonra ana sayfadaki arama kutucuğuna “SPAS” yazarak da açabilirsiniz.

YEŞİL KART SORGULAMA TELEFON

İnternetten arama yapmak istemeyen ya da interneti aktif olarak kullanmayan kişiler telefonla da sorgulama yapabilirler. Bunun için Alo 170 hattını ya da bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun telefon numarasını aramanız gerekir. Örneğin Adana Seyhan’da oturan biri yeşil kart sorgulaması yapmak isterse hafta içi 08:00 – 17:00 saatleri arasında 0 322 363 46 40 numaralı hattı arayarak daha hızlı bilgi alabilir.

YEŞİL KART SORGULAMA SGK

En az kullanılan sorgulama yöntemi başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Kurumu’na gitmektir. Bu yöntemi seçmeniz halinde başvurunuz eğer inceleme aşamasındaysa çok fazla zaman kaybedebilirsiniz. En sağlıklı ve hızlı yöntem bu nedenle e-Devlet sistemi ile yapılan aramalardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 18 yaşından büyük olan vatandaşlara verdiği yeşil kartların bir diğer ismi de 60 c-1 kartlardır. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin faydalanması için çıkarılan kartlar eskiden kaymakamlıklara bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınıyordu. Ancak yapılan düzenlemelerle birlikte yeşil kart başvuruları için Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidiliyor.

Yeşil kart sahipleri genel sağlık sigortası kapsamında diğer sigortalıların yararlandığı tüm haklardan yararlanabilmektedirler. Bu haklar katılım payı haricindeki muayene, tahlil, tedavi ve ilaç ücretlerini kapsamaktadır.

Yeşil kart alabilmek için aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekir. Gelir testi sonunda sağlık sigortası primlerini ödeyemeyecek durumda olduğu belirlenen kişilere yeşil kart verilmektedir. Aylık geliri belirlenen sınırın üstünde olan kişiler yararlandıkları sağlık hizmetleri için tam ücret ödemek zorundadırlar.

YEŞİL KART BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

İnternetten yeşil kart başvurusu yapanlar, başvurularının ne durumda olduğunu öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirler. Yeşil kart başvuru sorgulamaları şu şekilde yapılmaktadır;

 • Öncelikle turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Ardından arama sırayla “Kurumlar – S Harfi – Sosyal Güvenlik Kurumu – Sağlık Uygulamaları” yolunu izleyin.
 • Açılan sayfada alt kısımlarda “SPAS Müstahaklık Sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) Belge Doğrulama” kısmını göreceksiniz. Bağlantıya tıklayın ve sisteme giriş yapın.

Bu sayfaya girerek başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını görebilirsiniz.

YEŞİL KART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuruları internetten e-Devlet kapısından yapabilirsiniz. Bunun yapacağınız işlemler sırayla şu şekildedir;

 • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Sisteme giriş yapın.
 • E-Hizmetler bölümüne tıklayın.
 • Kurumlar sayfasına gelin.
 • A harfine gelerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine tıklayın.
 • Gelir Testi Sonucu Sorgulama bölümüne gelin.
 • Gelir testi sonucu olumlu çıkarsa yeşil kart başvurusu yapmak için form doldurulmalıdır.

İnternetten başvuru yaptıktan sonra bulunduğunuz ildeki SGK müdürlüğüne gitmeniz ve gerekli belgeleri kuruma teslim etmeniz gerekir. Böylece başvurunuz işleme alınabilir. Eğer önceden gelir tespiti için herhangi bir başvuru yapmadıysanız Sosyal Güvenlik Kurumu sizden yeni bir gelir testi talep eder.

Kurumdaki görevlilerin verdiği formu doldurduktan sonra, görevliler SGK e-rapor sistemine bilgilerin girişini yaparlar. Başvurunuz işleme alındıktan sonra on beş gün içinde gelir tespiti yapılır ve başvurunuz sonuçlanır. Başvurunun olumlu olup olmadığını yukarıda anlattığımız şekilde e-Devlet sisteminden kontrol edebilirsiniz.

Sonuç olarak yeşil kart sorgulamalarınızı internetten e-Devlet kapısını kullanarak kısa sürede yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleriniz için sizden yalnızca kimlik numaranız ve sisteme kaydolurken belirlemiş olduğunuz şifre istenir.