Vans; ayakkabı, giyim ve aksesuar üretimi yapan markalardan biridir. Eğer ürünü mağazadan aldıysanız ya da Vans’ın internet sitesi üzerinden aldıysanız orijinal olmama ihtimali yoktur. Ancak internetteki diğer alışveriş sitelerinden ya da herhangi bir mağazadan Vans markalı bir ürün satın aldıysanız bu ürünün sahte olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Orijinal olup olmadığını öğrenmek için Vans ürün sorgulama barkod okutarak yapılır. Barkod okutma için şunları yapabilirsiniz;

Vans Orjinallik Sorgulama

  • Mobilden barkod tarama: Ürünün kutusunda ya da üzerindeki etikette barkod numarası yer alır. Barkodu telefonunuzla tarayabilir ya da üzerindeki numarayı sorgulama sitelerinde aratabilirsiniz. Eğer telefonunuzda barkod tarama uygulaması varsa bu işlem oldukça kolay olacaktır. Bunun için uygulamayı açın ve kamerayı barkoda doğru tutun. Tarama işlemi sonrasında ürüne ait bilgiler ekranınıza gelecektir.

Vans orjinallik kodu sorgulama nasıl yapılır?

Online Vans Orjinallik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  • org sitesinden barkod sorgulama: Mobilden tarama yaparak sorgulama yapmak istemiyorsanız ya da telefonunuz bu tür uygulamaları yüklemek için uygun değilse gepir.org.tr/GTINArama adresine girerek barkod sorgulama yoluyla Vans ürün kontrolü yapabilirsiniz.

Eğer elinizdeki üründe etiket yoksa ve bir barkod numarası bulunmuyorsa kesinlikle orijinal değildir.

Vans Orjinalliği Nasıl Anlaşılır?

1.     Ürünün Fiyatını Kontrol Edin

Vans ayakkabılar, kıyafetler ya da aksesuarlar ucuz ürünler değildir. Outdoor ya da kampanya olmadığı sürece piyasadaki benzer ürünlerden daha pahalı fiyatları vardır. Bu nedenle aldığınız ürün normal fiyattan daha düşükse, ürüne herhangi bir indirim yapılmadıysa sahteliğinden şüphe edebilirsiniz.

2.     Ambalaj Kağıdına Bakın

Vans markalı ayakkabılarda, ayakkabı kutusunun iç kısmında ayakkabının aşınmasını engellemek amacıyla kağıt koyulmaktadır. Eğer kutunun içinde kağıt bulunmuyorsa orijinal olmama ihtimali çok yüksektir.

3.     Kutuyu Kontrol Edin

Orijinal Vans ayakkabı kutularında kilitleme mekanizması bulunur. Eğer aldığınız kutuda böyle bir kilitleme sistemi yoksa ürün sahte olabilir. Taklit ürünlerde kilit sistemi yerine üst taraftaki çıkıntı alt kısma doğru katlanmış şekildedir.

4.     Kağıt Etiketlerin Karşılaştırmasını Yapın

Özellikle Vans ayakkabı orjinallik sorgulama için etiket karşılaştırması çok pratik bir yöntemdir. Ayakkabı çiftlerinin her ikisinde Vans markasının logosunun yer aldığı kağıt etiketler yer alır. Eğer ürün sahte değilse orijinal Vans etiketi iki çiftte de aynı boyuttadır ve yazı tipleri iki etikette de aynıdır. Sahte ayakkabılarda genellikle kağıt etiketler büyük boyda olur.

5.     Yorumları İnceleyin

İnternetten aldığınız ürünlerde satıcının ismini ya da işletmenin ismini aratın. “Satıcı ismi/işletme ismi şikayet” şeklinde arama yaparsanız satıcı hakkında yapılan tüm olumsuz yorumları görüntüleyebilirsiniz. Online alışveriş sitelerindeki yorumlar son derece güvenilirdir, bu nedenle bir ürün alırken yorumlara bakmadan alışveriş yapmamaya özen gösterin. Telefon numarasını ya da adresini paylaşmayan satıcılardan da uzak durun. Üründe bir sorun olması halinde iletişim kurabileceğiniz birinin olmaması, mağdur olmanıza yol açabilir.

6.     Markayı Kontrol Edin

Orijinal Vans ayakkabılarda üç marka bulunur. Bu markalardan bir tanesi ürünün yan kısmında kağıt üzerinde, bir tanesi ürünün arkasında plastiğe basılı halde, bir diğeri ise ürünün tabanındadır. İncelediğiniz ayakkabıda eksik marka varsa ya da markalar farklı yerlerde ise taklit olmasından şüphelenebilirsiniz.

7.     Vans Markasına Dikkat Edin

Vans logosu sabittir ve her yerde aynı şekildedir. V harfinin sağ kenarı dışarı doğru uzar ve “ans” harfleri uzayan çizginin altında kalır. Bu harflerin bitiş noktası ile V’nin uzayan kısmının bitiş noktası aynıdır. Taklit ürünlerde ise uzayan çizgi kısa olabilir, “ans” yazısı çizgiden taşabilir ya da çizgiye göre daha erken bitebilir.

8.     Ayakkabının Tabanına Bakın

Orijinal Vans ayakkabıların tabanında oldukça net okunan logo bulunur. Ancak orijinal olmayan sahte Vans ayakkabılarda bu logo hem çok silik hem de çok belirsizdir.

Sonuç olarak Vans orjinallik sorgulama barkod numarasıyla yapılır. Mobilden ya da paylaştığımız site yoluyla barkod taraması yapabilirsiniz. Bunun dışında elinizdeki ürünü gerçek bir Vans mağazasına gidip karşılaştırma yapabilir ya da markanın internet sitesine gidip ürünleri eşleştirmeyi deneyebilirsiniz.