Tedaş Borç Sorgulama

TEDAŞ firması elektrik dağıtım faaliyetlerine 2013 yılında son vermiştir. Bu tarihe kadar TEDAŞ abonesi olan vatandaşlar alacak sorgulamalarını tedas.gov.tr adresi üzerinden yapabilirler. Eskiden e-Devlet sistemine girerek ya da firmanın müşteri hizmetlerini arayarak borç sorgulama yapılabiliyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemelerle birlikte tüm sorgulamalar için yalnızca firmanın web sitesi kullanılabiliyor.

TEDAŞ BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Türkiye Elektrik Dağıtım A. Ş.’den borç sorgulama yapabilmek için öncelikle işletme kodunun ve abone numarasının bilinmesi gerekir. Bu bilgileri biliyorsanız sorgulamayı şu şekilde yapabilirsiniz;

  • İlk olarak tedas.gov.tr adresine girin.
  • Ardından sayfayı aşağı kaydırın ve ekranın en alt kısmındaki bölümde “Hizmetler” sekmesine gelin.
  • Bu bölümde “Tedaş Alacakları Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
  • Açılan sayfadaki forma işletme kodunu ve abone numaranızı yazın. Bu bilgiler elektrik faturasının en üst kısmındaki bölümde yer alırlar. Abone grubu ve tarife kodunun üstündeki alanda 3’erli ve 2’şerli olarak ayrılmış 11 haneli sayı işletme kodu, başı 5 sıfırla başlayıp 11 haneli olan sayı ise abone numarasıdır.
  • C. kimlik numaranızı, adınızı, soyadınızı ve doğum yılınızı da girdikten sonra altı haneli güvenlik kodunu büyük ve küçük harf dizilimine dikkat ederek girin.
  • Son olarak “Tahakkuk Bul” butonuna basın.

Eğer işletme kodunu ve abone numarasını bilmiyorsanız aynı sayfada işletme kodu ve abone numarasının üstünde mavi renkle yazan “Abone no ve işletme kodu için tıklayınız” yazan yere basın. Açılan penceredeki formu doldurun. Bunun için sırayla şunları yapabilirsiniz;

  • Önce listeden bağlı olduğunuz ortaklığı seçin. Listedeki firmalar Aras, Çoruh, Dicle, Gediz, Fırat, Meram Edaş, Menderes ve Van Gölü şeklindedir.
  • Daha sonra tesisat numarasını girin.
  • C. kimlik numaranızı, isminizi, soy isminizi, doğum yılınızı ve altı haneli güvenlik kodunu da yazdıktan sonra son aşamada “Abone Bilgisini Getir” butonuna tıklayın.

Arama sonucunda abonelik bilgileriniz görüntülenecektir. Bu bilgiler içinden abone numaranızı ve işletme kodunuzu bularak borç sorgulama işlemine devam edebilirsiniz.

Sonuç olarak Tedaş borç sorgulamalarınızı T. C. kimlik numaranızı kullanarak firmanın resmi web sitesinden yapabilirsiniz. Arama için gereken abonelik bilgilerinize de aynı siteden ulaşabilirsiniz.