Sırbistan Konsolosluğu Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet verir. Sırbistan vatandaşlığı için yaptığınız başvurunun durumunu öğrenmek için Sırbistan Konsolosluğu vatandaşlık sorgulama yapmanız gerekir. Bunun için birkaç yol vardır;

  • Konsolosluğun web sitesinden vatandaşlık durumunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Konsolosluğu telefonla arayarak bilgi alabilirsiniz.
  • Sırbistan Konsolosluğu’na bizzat gidebilirsiniz.

KONSOLOSLUĞUN WEB SİTESİNDEN SIRBİSTAN VATANDAŞLIK SORGULAMA

Sırbistan Konsolosluğu Vatandaşlık Sorgulama

Sırbistan vatandaşlık sorgulama konsolosluğun internet sitesinden yapmak için;

  • Öncelikle istanbul.mfa.gov.rs/sırbistan-konsolosluk adresine girin.
  • Burada yayınlanan numaralar arasında sizin numaranız varsa vatandaşlığınız onaylanmış demektir. Eğer numaranız listede yoksa başvurunuzun değerlendirme sürecinde olduğunu ifade eder.

SIRBİSTAN KONSOLOSLUĞUNU ARAYARAK VATANDAŞLIK BİLGİSİ ÖĞRENME

Konsolosluk üzerinden yapacağınız vize başvurularını, vatandaşlık sorgulama işlemlerini ve randevu işlemlerini telefonla öğrenebilirsiniz.

  • Sırbistan Fahri Konsolosluk telefonu: 0 232 421 36 68’dir.
  • Sırbistan Türk Konsolosluğu telefonu: +381 69 66 99 48’dir.

Bu numaraları mesai saatleri içerisinde arayabilirsiniz. Mesai saatleri 09:00 – 17:00 arasıdır. Resmi tatillerde, milli ve dini bayramlarda her resmi kurum gibi konsolosluk da kapalıdır ve telefonlara cevap vermemektedir.

Konsoloslukta görevli temsilcilerle görüşmelerinizde randevu sistemi üzerinden başvuru talebinde bulunabilir, belge düzenlemesi, belge kaydı, vatandaşlıkla ilgili bilgiler ve diğer tüm sorularınız hakkında bilgi alabilirsiniz.

SIRBİSTAN KONSOLOSLUĞU VATANDAŞLIK BAŞVURUSU

Sırbistan Ankara Konsolosluğu’nda yayınlanan bilgiye göre Sırbistan Cumhuriyeti sınırlarını yabancı vatandaşlara kapatmıştır. Sırbistan’da geçerli ikamet izni almış ve diplomat olarak görev yapan kişilerin bu kapsamın dışında kaldığı belirtilmiştir.

Sınır dışı kapsamında kalan diplomatlar ve geçerli ikamet iznine sahip kişiler için en az 14 gün süreyle ev tecritinde olma şartı aranıyor. Eğer ev tecriti konusunda sınırdaki görevlilerden yazılı belge alınmazsa ya da ev tecriti ile ilgili ihlal yapılırsa bu ihlali yapan kişilere 3 yıla kadar hapis cezası verilebilir. Tecrit şartının nedeni Covid-19 salgının yayılmamasını sağlamaktır.

SIRBİSTAN KONSOLOSLUĞU ÇİFTE VATANDAŞLIK SORGULAMA

Göç hallerinde Sırbistan çifte vatandaşlığı için anne ve baba tarafının Sırbistan vatandaşı olması gerekir. Bunun dışında torun ya da kardeşlik hakkı sebebiyle çifte vatandaşlık başvurusu yapılabilir. Sırp vatandaşı olunduğuna dair belgeler tamamlandıktan sonra vatandaşlık hakkı talep edilebilir. Sırp vatandaşlığı durumunuzu konsolosluğu arayarak ya da internet sitesine girerek öğrenebilirsiniz.

Şu an için konsolosluktan verilen bilgiye göre vize başvuruları alımları durdurulmuş durumdadır. Olağanüstü hal kuralları gereği Sırbistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vize başvurusu almamaktadır. Vize başvurusu için Sırbistan’a girmesine izin verilen kişiler kapsam dışında tutulmuştur.