Araçlara ait pek çok bilgiye ulaşmak günümüzde son derece kolaydır. Özellikle ikinci el araç almak isteyen sürücüler plaka sorgulamanın yanı sıra şasi no ile araç sorgulama yaparak araca dair akıllarındaki şüpheleri gidermek istemektedir.

Şasi No İle Araç Özellikleri sorgulama

Aracın şasi numarasını kullanarak internet üzerinden, SMS yoluyla ya da telefonla aracın detaylarını kolayca öğrenebilirsiniz. Araca dair vergi borcu olup olmadığı, sigorta ve poliçe detayları gibi bilgiler, aracın kaza geçmişi, hasar kaydı ya da değişen parçalarının ayrıntıları şasi numarasıyla öğrenilebilir.

ŞASİ NUMARASI İLE ARAÇ BİLGİLERİNE NASIL ULAŞILIR?

Şaşeden araç nasıl sorgulanır? Bunun için 3 farklı seçeneğiniz vardır. Bu seçenekler şunlardır;

 • SMS
 • SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi)
 • Çağrı Merkezi

ŞASİ NUMARASI İLE ARAÇ SORGULAMA SMS (5664)

İkinci el araç almayı düşünenler, dolandırıcılık ya da benzeri sorunlarla uğraşmamak için sık sık “Arabanın özelliklerini nasıl öğrenebilirim?” sorusunu sormaktadır. Bunun için size önerebileceğimiz ve pek çok kişinin de en çok kullandığı yöntem SMS sorgulamasıdır. Şase numarasını kullanarak SMS ile hasar kaydı öğrenmek için yapmanız gerekenler oldukça basittir.

Kullandığınız GSM operatörü hangisi olursa olsun 5664 kısa mesaj servisiyle kısa sürede özelliklerini merak ettiğiniz araca dair detaylı bilgi alabilirsiniz. SMS ile yaptığınız aramalarda aracın hasar geçmişi, eksper raporları, değişen parçaları, kaza ve değişen parçaların maliyetleri, trafik poliçe bilgileri ve kaza tespit tutanakları gibi çok sayıda bilgiye erişebilirsiniz.

5664 şase no ile sorgulama yapmak için; “HASAR BOŞLUK S BOŞLUK ŞAŞİ NUMARASI” yazıp 5664’e gönderin. Birkaç saniye içinde sorguladığınız aracın ne kadar kaza yaptığını, yaptığı kazalarda hangi bölgelerinin hasar gördüğünü ve hasar gören bölgelerinin tamiri için ne kadar masraf çıktığını görebilirsiniz.

SİGORTA BİLGİ VE GÖZETİM MERKEZİ’NDEN ŞASİ NUMARASI İLE ARAÇ BİLGİLERİ SORGULAMA

Şase no ile internet üzerinden hasar kaydı sorgulama yapmak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin internet sitesini kullanabilirsiniz. SBM’nin web adresine girdiğinizde Sigortam 360 sistemi ile merak ettiğiniz aracın bilgilerini şasi numarasını girerek kolayca öğrenebilirsiniz. Yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle Sigortam 360 sistemini açmak için https://sigortam360.com/ adresine girin.
 • Karşınıza hasar, kaskosuz dönem, değişen parça ve araç detay seçenekleri çıkacaktır. Bunlardan birine tıklayın.
 • Açılan sayfada “plaka ile sorgula” ve “şasi numarası ile sorgula” seçeneklerini göreceksiniz. Şasi numarasını seçin.
 • Aracın şasi numarasını boşluğa yazın.
 • Son olarak “Sorgula” butonuna basın.
 • Sistem sizden bu işlem için ücret isteyecektir. Bunun için sisteme giriş yapmalı ya da önceden üyelik açmadıysanız üye olmanız gerekir.
 • Giriş yaptıktan sonra ödeme yapmanız gerekir. Sizin için uygun olan ödeme şeklini seçtikten sonra şasi no ile araç sorgulama Sigortam 360 ücreti olan 14 TL’yi ödeyin.
 • Ödeme işleminin tamamlanmasının ardından arama sonuçlarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Şaşe no ile parça sorgulama nasıl yapılır? Bunun için Sigortam 360 sistemini açtığınızda gelen seçeneklerden “değişen parça” hizmetine tıklamanız gerekir. Sonrasında yukarıda anlattığımız adımları takip etmeniz yeterlidir.

ŞASİ NUMARASI İLE ARAÇ SORGULAMA TELEFONLA

Çağrı merkezini arayarak şaşe no ile aracın hasar kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken 11890 Alo Hasar Hattı’nı aramaktır. 11890 Alo Hasar Hattı’nı aradığınızda bilgi almak istediğiniz aracın şasi numarasını hattaki görevliye söyleyin. Birkaç saniye içinde size aracın hasar kaydı, kaza geçmişi, kaza tarihleri ve o güne dek kayıt edilmiş toplam hasar masrafları söylenecektir.

VW ŞASİ NO İLE ARAÇ ÖZELLİKLERİ SORGULAMA

Volkswagen modellerinin donanım özelliklerini merak ediyorsanız şasi no ile arama yaparak aracın trend mi, comfortline mı ya da highline mı olduğunu öğrenebilirsiniz. Bunun için clubvw.org.au sitesini önerebiliriz.

BMW ŞASİ NO İLE ARAÇ ÖZELLİKLERİ ÖĞRENME

Bunun için bmwem.com/bmw-sorgu adresine girebilir ve aracın şasi numarasını yazarak aracın nerede üretildiği, ne zaman üretildiği, marka ve model bilgisine ulaşabilirsiniz.