Araç Sahibi Öğrenme

Plakadan araç sahibi sorgulamaları için internet siteleri, SMS ya da e-Devlet kapısı yöntemleri kullanılmaktadır.

Araç sahibinin ismi kişisel bilgi kapsamında sayıldığı için bu bilgiye ulaşmak için aşağıdaki birimlere gitmeniz gerekir;

  • Vergi daireleri
  • Tuvturk muayene istasyonları
  • Trafik tescil müdürlükleri veya emniyet müdürlükleri
  • Sigorta şirketleri

Çalıntı veya kaza gibi hallerde saydığımız birimlere giderek plaka bilgisi vermeniz gereklidir. Plakayı verdiğinizde bu birimler sizinle araç sahibinin kişisel bilgilerini paylaşmaz. Emniyet güçleri ve bu birimler arasında bilgi paylaşımı yapılarak gerekli soruşturma süreci başlatılır.

  • 8,5₺ ödeyerek araç hasar kaydı sorgulama ile de araç sahibi bilgisine ulaşabilirsiniz.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ NASIL SORGULANIR?

Plakadan Araç Sahibi Sorgulama

Plakadan araç sahibinin ismi gibi kişisel bilgileri öğrenmek bireysel olarak mümkün değildir. Kaza ya da çalıntı gibi hallerde plaka bilgisini emniyet birimlerine vererek araç sahibinin yakalanmasını sağlayabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Plakadan aracın geçmiş kazaları, değişen parçaları, aldığı trafik cezaları ya da kasko bilgileri gibi pek çok bilgiye ulaşılabilir. Ancak bu bilgiler dışında araç sahibinin ismini öğrenemezsiniz. Araç sahibinin ismini öğrenmek için yapabileceğiniz tek şey yasal yollara başvurmaktır.

Bu da ancak listelediğimiz resmi kurumlar yoluyla olabilir. Bu nedenle internetten plaka bilgisi vererek isim bilgisine ulaşacağını söyleyen sitelere itibar etmeyin.

Eğer emniyette bir tanıdığınız varsa ya da bu birimlerde çalışıyorsanız plaka ile isim bilgisine ulaşabilirsiniz. Fakat bu yol yasal olmayıp tavsiye edilmemektedir. Gizlilik ilkeleri gereğince isim bilgisinin üçüncü kişilerce paylaşılması yasaktır. Kişisel bilgilerin korunması kanununa göre plakadan isim öğrenme izni yetkili kişiler dışında kimseye verilmemektedir.

PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ SORGULAMA TELEFON NUMARASI

Vergi dairelerini, emniyet müdürlüklerini (egm.gov.tr/), sigorta şirketlerini ya da Tüvtürk istasyonlarını telefonla arayarak plakadan isim bilgisine ulaşamazsınız. Derdinizi bu birimlere direk giderek anlatmalı ve bu konuda yardım istemelisiniz.

11880 PLAKADAN İSİM SORGULAMA

118 80 hattı bilinmeyen numaralar ve numaradan isim öğrenme hizmetleri verir. Muayene istasyonlarının, çekicilerin, oto servislerinin ve yediemin otoparklarının numaralarına 118 80 ile ulaşabilirsiniz.

Ancak plakadan isim bilgisini 118 80 bilinmeyen numaralar servisiyle öğrenemezsiniz. 118 80 hattı böyle bir hizmeti vermemektedir.

KASKO VE SİGORTA ŞİRKETLERİNDE ARAÇ SAHİBİNİ ÖĞRENME

Çalıntı ya da kaza gibi özel durumların dışında sigorta ya da kasko firmalarından araç sahibini öğrenemezsiniz. Bu firmalar sadece olay polise intikal ettiğinde yardımcı olurlar (yada tanıdık bir acente bulabilirseniz). Aksi halde hiçbir şekilde sorgulamalarınıza cevap vermezler.

EGM PLAKADAN ARAÇ SAHİBİ ÖĞRENME

Emniyet birimlerine yaptığınız başvurularda plaka bilgisini vererek size çarpan ya da aracınızı çalan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak yetkili kişiler hatalı ya da suçlu kişiye ulaşmadan size hiçbir şekilde bilgi vermezler.

Hiçbir sebep yokken plaka vererek araç sahibinin kim olduğunu öğrenmek istediğinizde aynı şekilde size bilgi verilmemektedir.

Sonuç olarak isim gibi kişisel bilgileri plaka yoluyla öğrenemezsiniz. Aynı şekilde sizin de kişisel bilgilerinize plakanızı her sorgulayan ulaşamaz. Ortada hukuki bir durum olmadıkça plaka ile isme ulaşmak mümkün değildir.