Özel güvenlik kimlik kartı sorgulamaları internetten ya da telefonla yapılabilir.

 • İnternetten yapılan aramalarda “onlineislemler.egm.gov.tr” sayfalarına girmek yeterlidir.
 • Telefonla yapılan sorgulamalarda ise bağlı bulunan Özel Güvenlik Daire Başkanlığı aranarak bilgi alınabilir.

ONLİNE ÖGG ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI SORGULAMA 2022

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

İnternetten özel güvenlik kimlik kartı sorgulama yapmak için kullanacağınız adres aşağıdaki gibidir:

onlineislemler.egm.gov.tr/ozelguvenliksorguyeni

Ankara yazan yere ikamet ettiğiniz ilin ismini Türkçe karakter kullanmadan yazdığınızda bağlı olduğunuz Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’nın sitesine yönlendirilirsiniz. Açılan sayfada T.C. kimlik numaranızı ve ekrandaki güvenlik kodunu girdikten sonra “Sorgula” butonuna basmanız yeterlidir. Sistem Afyon, Aydın, Amasya, Artvin, Bitlis, Burdur, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Konya, Muğla, Tunceli, Şırnak, Ardahan, Yalova, Kilis ve Düzce illerinde çalışmamaktadır. Bu illerde yaşayanlar internetten kimlik kartlarının durumu hakkında bilgi alamazlar. Bunun yerine telefonla arayarak kart durumlarını sorgulayabilirler.

Bazı iller için özel güvenlik kimlik kartı sorgulama linkleri;

İl adı değiştirirken Türkçe karakter kullanmamaya dikkat edin. Örneğin Şanlıurfa ili için arama yaptığınız zaman “sanliurfa” ya da Iğdır için arama yaparken “igdir” yazmanız gerekir, aksi halde sayfa görüntülenmez ve hata verir.

TELEFONLA ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI SORGULAMA

 • İstanbul: 0212 567 46 51
 • Ankara: 0312 224 12 22 ya da 0312 287 34 93
 • Antalya: 0242 325 09 34
 • Bursa: 0224 451 89 69 (Kimlik Büro Amirliği)
 • Manisa: 0236 233 14 14
 • Mersin: 0324 328 42 90

ÖZEL GÜVENLİK KİMLİK KARTI NE ZAMAN ÇIKAR?

Eski sistemde özel güvenlik kartlarının basım ve dağıtımı Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı tarafından yapılıyordu. Ancak bu birimin kapatılmasıyla birlikte tüm yetkiler Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na verilmiştir.

Birimler değişince kimlikler de değişmiş ve yeni kimliklerin üstünde sahtesinin yapılmasına engel olacak güvenlik uygulamaları konulmuştur. Her gün yapılan 800 – 1200 adet başvuru için günde ortalama 1300 – 1600 adet kart basımı gerçekleştirilmektedir. Valiliklere yapılan kimlik kartı başvurularında, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu sonuçlanan kişilerin belgelerini valiliğe teslim etmesi gereklidir. Bilgilerin doğruluğu Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından onaylandıktan sonra kartların basımı aynı gün içinde yapılarak PTT’ye teslim edilir.

Gönderiler kabul günü haricinde;

 • İl merkezlerine 3 iş günü içinde,
 • İlçe merkezlerine 4 iş günü içinde ve
 • Köylere 7 iş günü içinde ulaştırılmaktadır.

Buna göre kartların dağıtım süresi, bulunulan bölgedeki yoğunluğa ve başvuru sayısına göre değişiklik göstermektedir. Süreyi en çok uzatan durum arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması kısmıdır. Kimlik kartlarının kısa süre içinde ulaştırılması için başvuru sürecinde verilen bilgilerin doğru ve eksiksiz olmasına özel gösterilmelidir. Bazı illerde arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması çok uzun sürdüğü için kartların gelmesi birkaç ayı bulabilirken bazı illerde ise 15 gün gibi kısa bir süre içinde müracaatlar tamamlanıp kartlar gönderilebilmektedir.

Sonuç olarak özel güvenlik kimlik kartınızın durumu hakkında bilgi almak için ilk olarak internetten arama yapmanız gerekir. Eğer online sorgulama sistemi çalışmıyorsa bulunduğunuz ildeki Güvenlik Daire Başkanlığı’na bizzat gidebilir ya da telefonla arayabilirsiniz.