Satın aldığınız ya da size hediye gelen bir ürünün sahte olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bu yollardan biri orjinallik kodu sorgulamadır. Orjinallik kodunu kullanarak ürün sahte mi değil mi ya da nerede ve kim tarafından üretildi gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Orjinallik Kodu Sorgulama

Orjinallik kodu nedir?

Orjinallik kodu olarak ifade edilen şey, ürünün seri numarası ya da barkod numarası olarak ürüne verilen sayılar dizisidir. Bu kod ürünlerin iç kısımlarında yazmaktadır. Bu kodla birlikte ürüne dair pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bir Ürünün Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Barkod ile ürün sorgulama yapabilir, ayakkabı gibi ürünlerde seri numarası karşılaştırması yapabilir ya da ürünün satıcısıyla iletişime geçebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere orjinallik kodu ile sorgulama nasıl yapılır, onu anlatacağız.

Ürünün sahte olup olmadığını anlamak için öncelikle etiketine bakmanız gerekir. Kutusu varsa kutunun üzerindeki barkodu ya da seri numarasını gepir.org gibi sitelerde aratabilirsiniz. Eğer elinizde kozmetik bir ürün varsa bu durumda checkcosmetic.net gibi siteler oldukça güvenilir olup, aradığınız bilgiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

İnternet sitelerinden kontrol ettiğiniz halde yine de aklınızda şüpheler varsa bu durumda markanın bir mağazası varsa bizzat gidebilir ya da müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. Görevli kişiler bu konuda mağdur olmamanız için sizinle ilgilenecekler ve ürün hakkında daha çok bilgiye ulaşmanızı sağlayacaklardır.

Orijinal Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bazı markalar kendi internet sitelerinde barkod sorgulaması yapılmasına izin vermektedir. Böylece o markaya ait ürünün sahte olup olmadığını bizzat o markanın sitesinden öğrenebilirsiniz. Eğer ürün sahte çıkarsa şikayet edebilir ve sonraki süreç hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer aldığınız ürünün internet sitesinde böyle bir özellik varsa öncelikle barkod numarasını girin ve sorgulamanızı yapın. Eğer markanın internet sitesinde böyle bir hizmet yoksa bu durumda yukarıda saydığımız gepir.org ve checkcosmetic.net gibi sitelerden yardım alabilirsiniz.

Parfüm Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Orijinal Ürün Kodu Nerede Yazar?

Kıyafetlerde giysinin iç kısmındaki etikette, ayakkabılarda dilin hemen arkasında ve kutunun üzerinde, parfüm gibi kozmetik ürünlerde şişenin ve kutunun üzerinde kod yazmaktadır. Ürünlerdeki etiketleri okuyarak marka, model, renk, üretim yeri ve benzeri bilgileri kolayca öğrenebilirsiniz. Orjinallik sorgulama yaparak hem aldığınız ürünün sahteliğini kontrol edebilir hem de daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak orjinallik kodu sorgulama için paylaştığımız internet sitelerinden faydalanabilir, ürünün satıldığı mağazaya gidebilir ya da müşteri hizmetlerini arayarak sorgulama yapabilirsiniz.