Operatör sorgulamaları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Numaradan hattın hangi operatöre ait olduğunu öğrenmek için yalnızca e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz.

OPERATÖR SORGULAMA E-DEVLET 2022

Numaradan Operatör Sorgulama

E-Devlet sisteminde operatör sorgulama işlemleri için kullanabileceğiniz iki seçenek vardır. Bunlardan biri mobil hat sorgulama, diğeri ise numara taşıma sorgulamadır.

Mobil hat numaradan operatör sorgulama

  • Öncelikle e-Devlet kapısının resmi web adresi olan turkiye.gov.tr adresine tıklayın.
  • Ardından sırayla “Kurumlar – B Harfi – Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)” yolunu izleyin.
  • Daha sonra “Mobil Hat Sorgulama” bağlantısına tıklayın.
  • T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifrenizi kullanarak sisteme giriş yapın.
  • Kimlik doğrulama adımına geldiğinizde 5 haneli doğrulama kodunu yazın ve “Devam Et” butonuna basın.
  • Cep telefonu numaranızı başına 0 (sıfır) koymadan yazın.
  • Son olarak “Sorgula” butonuna basın.

Açılan sayfada adınıza kayıtlı tüm operatörleri ve numaraları görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca numaranızın kayıtlı olmadığı operatörler de sayfada listelenir. Örnek sorgu sonucu şu şekildedir;

T.C Kimlik No ile Operatör Sorgulama

T.C. kimlik numarasını kullanarak mobil hat sorgulama ile yalnızca size ait numaraların kaydedildiği operatörleri görebilirsiniz. Başkasının adına kayıtlı hattın hangi operatörde olduğunu sorgulamayı ise ancak numara taşıma araması yaparak öğrenebilirsiniz.

Operatör sorgulama genellikle tanımadığınız numaralardan gelen çağrıların hangi GSM şirketine kayıtlı numaralar tarafından gönderildiğini öğrenmek için kullanılır.

Ancak akrabaların ya da tanıdıkların cep faturalarını / paket yüklemelerini internet bankacılığından yapmak için de numaranın hangi operatörde olduğu bilinmesi gerektiğinden, bu amaçla da operatör sorgulaması yapan kişi sayısı hayli fazladır.

Numaranın ait olduğu operatör bilinmediği takdirde herhangi bir ödeme yapılması mümkün değildir.

GSM numara sorgulamaları ile hem arayan kişinin operatörünü bulabilir hem de bu operatör üzerinden istediğiniz kişinin fatura / paket ödemelerini yapabilirsiniz.

Numara taşıma yoluyla operatör sorgulama

Hizmet alınan işletme, bulunan fiziksel konum ya da alınan hizmet türü, numara taşıma yoluyla değiştirilebilir. Numara taşıma talebinde bulunmuş ancak talebiniz henüz sonuçlanmamışsa ve operatörünüzün hangisi olduğunu bilmiyorsanız e-Devlet yoluyla GSM operatörünüzü öğrenebilirsiniz.

Numaram hangi operatöre ait?

Arama sonucunda numaranızın hangi operatöre ait olduğunu kolayca ve kısa süre içinde görebilirsiniz. Bu yöntemde sisteme giriş yapmanıza gerek yoktur.

Sonuç olarak operatör sorgulama işlemleri sadece Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun e-Devlet kanalıyla yapılmaktadır. Arama işlemi tamamen ücretsiz olup, bu bilgi için sizden ücret talep eden sitelerden uzak durmanızı öneririz.