Piyasada çok fazla çakma diye tabir edilen sahte Nike ayakkabı vardır. Özellikle Nike mağazalarından değil de az bilinen internet sitelerinden ya da başka mağazalardan yüzlerce lira verip satın aldığınız Nike ayakkabının sahte olup olmadığından şüphe edebilirsiniz.

Elinizdeki Nike ayakkabının orijinal olup olmadığını birkaç adımda öğrenebilirsiniz. İlk yapmanız gereken ayakkabının kutusuna ve ayakkabının iç kısmındaki etikete bakmaktır. Etiketlerdeki stok numarası (SKU numarası) aynı ise rahat edebilirsiniz. Ancak etiketlerde Sku Numarası hiç yoksa ya da kutudaki ile ayakkabıdaki numaralar farklı ise aldığınız ürün büyük ihtimalle yan sanayi ürünüdür.

Sku Numarası Nerede Yazar?

Sku numarası ayakkabının dilinin içindeki etikette yazar. Üretim yerinin hemen üstünde rakam ve harflerden oluşan numara Sku numarasıdır.

Nike Ayakkabı Orijinal Olduğunu Nasıl Anlarız?

Nike Ayakkabı Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bunun için Nike orijinal barkod sorgulama yapmak gerekir. Nike ayakkabıların; Agassi, Air Force, Air Griffey, Air Max, Barkley, Basketball, Deion, Gary Payton, Giannis, Golf, Air Yeezy, KD, Kobe, Kyrie, LeBron, Paul George, Penny, Pippen, Running, SB, Special Edition Packs, Sportswear, Swoopes, Tennis, Training ve Vick olmak üzere tam 28 farklı modeli vardır.

Elinizdeki ayakkabı orijinal Nike etiketi bulunduruyorsa bu etiketteki model numarasını internet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

  • Nike ayakkabı orijinal mi sorusu için Nike Orjinallik Sorgulama Sitesi sitesi size yardımcı olacaktır.
  • Verdiğimiz adrese tıkladıktan sonra Nike ürün sorgulama için sitenin sağ üst kısımda yer alan arama kutusuna, elinizdeki ayakkabının etiketinde yer alan model numarasını yazın ve arama simgesine tıklayın.
  • Arattığınız ürün orjinalse aynı model numarasına sahip Nike ayakkabı modeli görüntülenecektir.

Nike Air Force Orjinallik Sorgulama

Aldığınız Air Force modelindeki Nike ayakkabının sahte olup olmadığını iki farklı şekilde öğrenebilirsiniz. Bunlardan biri ayakkabının içindeki etiket ile kutudaki etiketi karşılaştırmak diğeri de yukarıda verdiğimiz adrese girerek Nike orijinal ayakkabı kodu sorgulama yapmaktır.

Nike Orjinallik Kodu Nerede Yazar?

Sahte olmayan gerçek Nike ayakkabılarda orjinallik kodu, ayakkabının iç kısmında ve ayakkabının kutusunda yazar. Orjinallik kodunun yazdığı etikette ayakkabı numarası, barkod ve model de yazılıdır.

Nike Endonezya Orijinal Mi?

Nike ayakkabıların etiketinde üretim yeri de yazar. Bazı ürünlerde “Indonesia (Endonezya)” yazdığını görebilirsiniz. Markanın ayakkabıları bir ülkede üretilip dünyaya dağıtılmıyor. Türkiye, Amerika, Malezya, Çin, İngiltere ve daha pek çok ülkede Nike markasının üretim fabrikaları bulunmaktadır. Dolayısıyla etiketinde Endonezya yazan bir markanın sahte olup olmadığını ancak etiket eşleştirmesi ya da barkod sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz.

Nike Orjinallik Kodu Sorgulama Mail İle

Eğer elinizdeki ürün hakkında şüpheleriniz varsa, ayakkabının sahte olduğuna dair endişeliyseniz Nike ayakkabı orijinal kontrol yapmak için This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresine mail atabilirsiniz. Maile ürünü nereden aldığınızı ve ayakkabının kodunu yazın. Yetkili kişiler gerekli incelemeyi yaptıktan sonra size dönüş yapacaklardır.

Sonuç olarak Nike ayakkabıların orjinalliği barkod sorgulaması ya da etiket karşılaştırması yapılarak öğrenilebileceği gibi markaya e-mail atarak da sorgulanabilir.