Mazot Gübre Desteği

Mazot gübre desteği, çiftçiyi korumak ve vergi yükünü hafifletmek amacıyla verilen destekleme hizmetlerinden biridir.

Ekim ve hasat zamanı olmak üzere yılda iki kez verilen mazot ve gübre desteği ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Ödemelerin yatıp yatmadığını sorgulamak için şu yöntemleri kullanabilirsiniz;

 • Ziraat Bankası’nın internet sitesine girerek
 • Ziraat Bankası mobil şubeyi kullanarak

E-Devlet sisteminde ya da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde şu an için mazot ve gübre desteği sorgulama ile ilgili bir bağlantı bulunmamaktadır.

ZİRAAT BANKASI MAZOT GÜBRE DESTEĞİ SORGULAMA

Web sitesi aracılığıyla;

 • Öncelikle ziraatbank.com.tr adresine girin.
 • Destekleme ödemeleri için “Bireysel, Girişimci ve Kurumsal” seçeneklerinin olduğu menüden “Girişimci” kısmına tıklayın.
 • Sayfayı aşağı kaydırın ve “Krediler” bağlantısına gelin.
 • Sayfanın alt kısmına gelin ve “Tarım Sektörü Kredileri” bölümüne gelin.
 • “Hizmetlerimiz” sekmesinden “Destekleme Ödemeleri” kısmına basın.

Açılan ekranda ödemelerle ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Aynı sayfaya ziraatbank.com.tr/destekleme-odemeleri bağlantısına direk tıklayarak ya da Ziraat Bankası’nın ana sayfasındaki arama kutucuğuna “mazot gübre desteği” yazarak da ulaşabilirsiniz.

Mobilden sorgulama;

Mobil cihazlarınızdan sorgulama yapabilmek için öncelikle Ziraat Bankası’nın mobil uygulamalarının telefonunuza yüklü olması gerekir.

Verdiğimiz bağlantılardan telefonunuza uygun olanına tıklayarak bankanın mobil uygulamalarını indirebilirsiniz. Bu yazılımları indirdikten sonra aynı web sitesinde olduğu gibi sırayla “Girişimci – Krediler – Tarım Sektörü – Hizmetler – Destekleme Ödemeleri” yolunu izlemeniz gerekir.

MAZOT GÜBRE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Her yıl verilen mazot ve gübre desteğini alabilmek için çiftçilerin ÇKS adı verilen Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt yaptırmaları gerekir. Bunun nedeni Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verilecek destekleri sistemli bir şekilde yapabilmesi içindir.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olan ve tarım yapmaya müsait arazilerin büyüklüğüne bağlı olarak maddi destekler verir.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ NE KADAR?

Destekleme ödemelerinde yetkili kurum Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesindeki Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’dür (BÜGEM). Mazot ve gübre desteklerinin miktarları şu şekildedir;

Destek Adı

Mazot

Gübre

Toplam Destek

Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale

19 TL

8 TL

27 TL

Nohut, mercimek ve kuru fasulye

22 TL

4 TL

26 TL

Pamuk ve çeltik

62 TL

4 TL

66 TL

Yağlık ayçiçeği, soya fasulyesi, dane mısır ve patates

26 TL

4 TL

30 TL

Kanola (kolza), soğan, yaş çay, fındık, yem bitkileri ve diğer ürünler

17 TL

4 TL

21TL

Aspir yetiştiriciliği

17 TL

4 TL

21 TL

Nadasa bırakılan arazi

8 TL

-

8 TL

 

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ İÇİN NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Destekten yararlanabilmek için çiftçinin ÇKS’ye kaydı olmalıdır. Bu sisteme kaydı olan çiftçiler bir dilekçe yazmalı ve dilekçelerinde mazot ve gübre desteğinden yararlanmak istediklerini belirmelidirler. Yazılı olarak yapılması gereken başvurular için tarım il ya da ilçe müdürlüklerine gidilmelidir.

Tarım müdürlüklerine yaptığınız başvurularda bir süre beklemeniz gerekir. Bunun nedeni başvurunuzun incelenmeye alınması ve müdürlük tarafından size destek verilmesinin uygun olup olmadığının araştırılmasıdır.

İnceleme sürecinin sonunda başvurunuz onaylanırsa destekten yararlanabilirsiniz. Müdürlüğün yaptığı hesaplamaya göre tarımsal üretime devam edebilmeniz için güncel mazot fiyatının yarısı kadar mazot desteği yapılır.

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNE NASIL KAYIT YAPILIR?

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olabilmek için üç seçenek vardır. Bunlar;

 • Arazi sahibi olmak,
 • Başka birisinin arazisini kiralamak,
 • Akrabaların arazilerini kullanmak.

Bu seçeneklerden birini yapıyorsanız başvuru formunuza kiraladığınız ya da sahibi olduğunuz arazinin fotokopisini noterden onaylayarak eklemeniz gerekir. Başvuru sırasında size verilen C formunu da muhtara gidip onaylatmalısınız.

İkamet ettiğiniz bölgedeki Tarım Müdürlüğü’ne belgelerinizle birlikte giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

 • ÇKS kaydı olmalı.
 • Başvurular, belirlenen tarihler içinde yapılmalı.
 • Gübre desteği almak isteyen çiftçilerin en az 1 dekar büyüklüğünde tarım arazileri olmalı
 • Tarım arazisinin büyüklüğü 50 dekar ve üstü olan çiftçiler, mutlaka toprak analizlerini yaptırmalılar.
 • Üretimini yapmak istediğiniz ürün, iklime ve arazinin toprağına uygun olmalıdır.
 • 18 yaşından büyük olunmalıdır.
 • Çiftçi en az 5 yıldır çiftçilikle uğraşıyor olmalıdır.

Çiftçilerden toprak analizi istenmesinin sebebi, toprağın verimlilik durumunu tespit etmek ve toprağa en uygun tohumun ekilmesini sağlamaktır. Eğer toprak analizi yaptırmazsanız yalnızca mazot desteği alabilirsiniz.

Sonuç olarak devletin çiftçilere verdiği mazot ve gübre desteği sorgulamaları Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilebilir. Her yıl verilen bu destek ödemelerinin amacı çiftçinin vergi yükünü hafifletmek ve üretime devam ederek ülke ekonomisine katkı sağlamasını devam ettirmektir.