Loreal çatısı altında üretilen ve fiyat performans ürünü olarak kozmetik sektörünün en iyi markalarından biri olan La Roche Posay ürünlerinin piyasada bolca sahtesi bulunur. Durum böyle olunca kaliteli kozmetik ürünü almak isteyenler La Roche Posay markasının orjinalliğinden emin olmak istiyor.

La Roche Posay Orjinallik Sorgulama

La Roche Posay Orijinalik Sorgulama Nasıl Yapılır?

La Roche Posay; güneş kremi, nemlendirici, C vitamini, serum ve lipikar gibi kozmetik ürünlerde sektörün öncü markalarından biridir. Üretimlerinde doğal bileşenler kullanması, yan etkilerinin çok az olması, cilt sorunlarını hızlı ve etkili bir şekilde gidermesi, markanın tercih edilmesindeki en önemli faktörlerdendir.

La Roche Posay markalı kozmetik ürünlerin orijinal olup olmadığını anlamak için barkod sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz yöntemler şu şekildedir;

1.     ÜTS İle Kozmetik Ürün Barkod Sorgulama

 • İlk olarak utsuygulama.saglik.gov.tr/UTS/vatTibbiCihazListele adresine girin.
 • Daha sonra “Birincil Ürün Numarası” yazan yere barkod numarasını yazın.
 • “Firma Adı” kısmına ürünün kutusundaki firmayı yazın.
 • “Marka Adı” kısmına “La Roche Posay” yazın.
 • Son olarak “Sorgula” butonuna basın.

Aramanız sonunda ürüne dair Birincil Ürün Numarası, İkincil Ürün Numarası, firma, marka adı, versiyon/model, ürün adı, katalog numarası, sınıfı, GMDN numarası, SUT kodu, durum tarihi, kayıt durumu ve takip kapsamında olup olmadığı gibi bilgiler çıkar.

Orijinal ürünler Ürün Takip Sistemi’ne kayıtlıdır ve bildirimi yapılmış ürünlerdir. Bu nedenle ÜTS orjinallik sorgulama yaparak çıkan aramalarda “sonuç bulunamadı” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsanız aldığınız La Roche Posay ürününün sahte olma olasılığı çok yüksektir.

2.     Checkcosmetic.net ile La Roche Posay Barkod Orjinallik Sorgulama

Barkod ile ürün sorgulama siteleri arasında kozmetik ürünler kategorisinde en güvenilir sitelerden biri Checkcosmetic.net sitesidir. Bu siteden La Roche Posay ürünlerinin orijinal olup olmadığına bakmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Öncelikle checkcosmetic.net adresine girin.
 • Daha sonra “Select Brand” yazan kısma “L” yazın ve çıkan markalar arasından La Roche Posay markasını bulun.
 • “Quick Brand Search” kısmını boş bırakıp “Enter Code” yazan yere gelin. Buraya kozmetik ürünün kutusundaki barkod numarasını eksiksiz bir şekilde yazın.
 • Son olarak “Calculate” butonuna basın.

Elinizdeki ürün orjinalse ürüne dair pek çok bilgi ekranda görünecektir ancak ürün sahteyse aramanız sonucunda bir şey çıkmayacaktır.

La Roche Posay Effaclar orjinallik testi ve La Roche Posay güneş kremi orjinallik sorgulama da aynı yöntemlerle yapılabilir.

La Roche Posay Orjinallik Kodu Nerede Yazar?

Orjinallik kodu aldığınız ürünün ambalajında ve kutusunda yazar. Kutusunda, şişesinde ya da tüpünde  kod yazmayan ürünleri almamanızı öneririz.

La Roche Posay Markalı Aldığım Ürünün Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 • Güneş kremi ya da nemlendirici gibi kozmetik ürünler ciltte yanmalara ve alerjik tepkilere sebep olabilir. Eğer böyle etkiler yaşadıysanız ürünü sorgulatmanızda fayda vardır.
 • Sahte ürünlerin kutularında deformasyonlar olabilir. Ayrıca yazı fontları orijinal ürünle aynı değildir.
 • Gerçek ürünlerde seri numarası hem kutuda hem de şişede bulunur.

Şüphelendiğiniz La Roche Posay ürünlerinin kutularını ve şişelerini mutlaka markanın internet sitesindeki orjinalleriyle karşılaştırın.