Makyaj malzemesi, saç ve cilt bakım ürünleri, vücut kremleri, parfüm ve benzeri bir çok ürün kozmetik sınıfında yer alır. Bu ürünleri mağazalardan, marketlerden ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz. Eğer hassas bir cildiniz varsa aldığınız ürün sizin için zararlı olabilir.

KOZMETİK ÜRÜN ORJİNALLİK SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bir kozmetik ürünün orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır? Satın aldığınız ya da size hediye gelen kozmetik ürünlerin sahte olup olmadığından şüphe edebilirsiniz. Kokusu, rengi ya da ambalajı, elinizdeki ürünün orjinal olup olmadığı hakkında fikir verebilir. Bunun dışında kozmetik ürün barkod sorgulama yaparak da saç kreminizin, parfümünüzün, el kreminizin ya da makyaj malzemelerinizin orjinalliğini araştırabilirsiniz.

Kozmetik ürünler için orjinallik sorgulama internet üzerinden yapılabilir. Bunun için geliştirilmiş sistemler ve siteler vardır. Bu sistemlerden bir tanesi Sağlık Bakanlığı bünyesinde hayata geçirilen ÜTS (Ürün Takip Sistemi)'dir.

KOZMETİK ÜRÜNLER İÇİN ÜTS NASIL SORGULANIR?

ÜTS ile her türlü kozmetik malzemeyi aratabilirsiniz. Böylece sahte olduğundan şüphe ettiğiniz ve cildinize zarar vermesinden endişe duyduğunuz tüm ürünlerin orjinalliğini öğrenebilirsiniz. Ürün takip sistemi ile kozmetik ürün sorgulama için yapmanız gerekenler oldukça basittir. Şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır;

  • Öncelikle ÜTS kozmetik ürün sorgulama sayfasına girin.
  • Daha sonra açılan sayfada "Birincil Ürün Numarası" yazan yere elinizdeki malzemenin barkod numarasını yazın. (Barkod numarası kutunun alt ya da yan yüzeyleri üzerinde bulunabilir.)
  • Barkod numarasını doğru bir şekilde yazdıktan sonra firma adını yazın. (Bu kısmı boş da bırakabilirsiniz.)
  • Son olarak "Sorgula" butonuna basın.

Arama sonunda ürün orjinalse ona ait pek çok bilgiyi detaylarıyla birlikte görüntüleyebilirsiniz.

La Roche Posay Orjinal Ürün Sorgulama

KOZMETİK BARKOD SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kozmetik ürün orjinallik sorgulama için kullanabileceğiniz bir başka yöntem de checkcosmetics.net sitesidir. Bu site güvenilirliğini kanıtlamış ve yıllardır kozmetik ürünlerin sahte olup olmadığını aramak için kullanılmaktadır. Checkcosmetics.net ile kozmetik ürün sorgulama şu şekilde yapılır;

  • İlk olarak Check Cosmetic (Cosmetic Calculator) adresine girin.
  • Daha sonra elinizdeki malzemenin markasını listeden bulun. Listede 100'den fazla marka bulunmaktadır. Bu markalar içinde aradığınız ismi bulmak için markanın baş harfini yazıp klavyedeki ok tuşlarıyla aramanızı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.
  • Markayı bulduktan sonra barkod numarasını aralarda hiçbir boşluk olmayacak şekilde yazın.
  • Son olarak "Calculate" butonuna basın.

Elinizdeki ürün sahte değilse üretim tarihinden üretim yerine kadar birçok bilgiyi görebilirsiniz. Sahte ise kırmızı bir uyarı alabilirsiniz.

Sonuç olarak cilt bakım kremleri, saç kremleri, makyaj malzemeleri, losyonlar ya da diğer kozmetik ürünler için orjinallik sorgulama internet üzerinden kolayca yapılabilir. Cildinizin zarar görmemesi ve yan etkilerden korunmak için mutlaka orjinal ürün almaya özen gösterin. Ürün sorgulamalarını paylaştığımız yollarla kısa sürede yaparak aklınızdaki şüpheleri giderebilirsiniz.