Gerek kalitesiyle gerekse fiyatıyla diğer telefonlara göre oldukça yüksek fiyatlara satılan iPhone markalı cihazların orijinal olması son derece önemlidir. Eğer iPhone cihazınızı yetkili satıcılardan satın almadıysanız sahte olmasından şüphe edebilirsiniz. Bu durum özellikle indirimli ya da kampanyalı satış yapan yerlerde sıkça görülmektedir. Bu yazımızda sizlere iPhone orjinallik sorgulamanın nasıl yapılacağını anlatacağız.

IPhone Orjinallik Sorgulama

iPhone Orjinallik Sorgunlama Nasıl Yapılır?

iPhone orjinallik sorgulama için markanın resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Bunun için sırayla şu adımları takip edebilirsiniz;

  • Öncelikle checkcoverage.apple.com adresine girin.
  • Daha sonra cihazın seri numarasını ekrandaki kutucuğa yazın.
  • Güvenlik kodunu girin ve “Devam” butonuna basın.

Seri numarasının nerede olduğunu bilmiyorsanız güvenlik kodunun altında bulunan “Seri numaranızı bulma” yazan yere tıklayın. Ekrandaki yönergeleri takip ederek cihazın seri numarasını öğrenebilirsiniz.

Apple Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

iPhone Orijinal Parça Nasıl Anlaşılır?

Telefonunuzun sürümü 15.2 ve sonrasıysa telefonun parça ve servis geçmişini görmek için “Ayarlar – Genel – Hakkında” yolunu izleyin. “Parçalar ve Servis Geçmişi” yazan yerde pil ve kamera bilgilerini görebilirsiniz.

iPhone 11, iPhone 12 ve iPhone 13 modellerinde iPhone orijinal ekran sorgulama yapabilirsiniz. Ekran sorgulama sırasında “Apple, iPhone’un aygıt verilerini güncelledi” şeklinde bir ileti görebilirsiniz. Bu ileti yapılan işlemlerin Apple tarafından güncellendiğini ifade eder.

Servis sırasında orijinal iPhone parçaları kullanılmışsa “Orijinal iPhone parçası” ifadesini görürsünüz. Servisteyken internet bağlantısı kullanılmışsa servisin ne zaman yapıldığı ve ne gibi işlemler uygulandığı da görülebilir.

Eğer parça orijinal değilse, başka bir iPhone’da kullanılan parça ile değiştirildiyse ya da parça normal çalışmıyorsa “Bilinmeyen Parça” şeklinde bir ifade görülür.

iPhone Adaptör Orjinallik Sorgulama

iPhone batarya orjinallik sorgulama için yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Cihazın Ayarlar sekmesinden cihaz bilgilerine gelin. Servis ve yedek parça yazan kısımda adaptör daha önce başka bir parça ile değiştirildiyse ve bu parça orijinal değilse “Bilinmeyen Parça” şeklinde bir uyarı ile karşılaşırsınız. Ancak değiştirilen ya da tamir edilen parça sahte değilse “Orijinal iPhone parçası” iletisini görürsünüz.

iPhone Kılıf Orjinallik Sorgulama

Eğer aldığınız kılıf sahteyse telefona tam oturmayacaktır. Tuş yerleri ya çok sıkacaktır ya da boşluk kalacaktır. Kimi kullanıcılar çakma kılıfları kullandıklarında ses tuşu gibi tuşların çok zor çalıştığını ve kullanım konusunda zorluklar yaşadığını söylemektedir. Uygun fiyatına aldanıp çakma bir kılıf aldığınızda her zaman sorun çıkma ihtimali vardır. Bu nedenle güvenilir yerlerden ve mümkünse deneyerek kılıf almanızı öneririz.

Sonuç olarak iPhone ürünlerinin orijinal olup olmadığını markanın resmi sitesinden seri numarası yoluyla öğrenebilirsiniz. Bir başka yol da cihazın Ayarlar kısmından değişen parça olup olmadığını öğrenmektir.