Sahte olan, piyasadan kaldırılan, sisteme kayıtlı olmayan ya da son kullanma tarihi geçen ilaçların durumunu internet üzerinden ya da mobil uygulamalar yardımıyla öğrenebilirsiniz. Böylece aldığınız ilacı istediğiniz an sorgulayabilir ve ilacın durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlaçların Orjinalliği Nasıl Anlaşılır?

Bir ilacın orijinal olup olmadığını anlamak için ilacın barkodunu okutabilirsiniz. Bunu 3 farklı şekilde yapabilirsiniz.

  1. Online olarak İTS (İlaç Takip Sistemi) üzerinden
  2. Mobil uygulamalar yoluyla
  3. Telefonla arayarak

1.      Barkod İle İlaç Orjinallik Sorgulama (İTS)

İlaç barkod no nerede yazar

Bunun için sırayla şu adımları takip edin;

  • Öncelikle İlaç Takip Sistemi (İTS) adresine girin.
  • Sayfada anlatıldığı gibi ilaç kutusunun üstündeki barkodun yanında bulunan kodları girmeniz gerekir. Dediğimiz kısım genellikle ilaç kutularının açma yerlerinde bulunur.
  • “İlaç barkodu” kısmına (01) ile başlayan kodu başına “01” koymadan yazın.
  • “Sıra no” kısmına ise (21) ile başlayan kodu, başına “21” koymadan yazın.
  • “Ben robot değilim” kısmına işaret koyun.
  • Son olarak “Sorgula” butonuna basın.

Sorgulama sonunda ilacın adı, üretici firma, ilaç barkodu, sıra numarası, ilacın üretim tarihi, ilacın son kullanma tarihi, parti numarası, kayıt durumu ve ilacın fiyat bilgisi görüntülenecektir. İlaç kare kod hangi bilgileri içerir diye merak edenler İlaç Takip Sistemi’nden sorgulama yaparak verdiğimiz bilgilere ulaşabilirler.

2.      Mobilden İlaç Orjinallik Sorgulama

Android ya da iOS işletim sistemli cep telefonunuzdan İTS’yi indirebilir ve istediğiniz zaman istediğiniz yerden ilaç orijinalliğine bakabilirsiniz.

Bilgilendirme: Şu an için App Store üzerinden iOS cihazlara İTS uygulaması indirilememektedir. Uygulamadaki sorunlar giderildiğinde buradan indirme linkini paylaşacağız.

3.      Telefonla İlaç Orijinalliğini Öğrenme

İlaç gibi ürünlerin orijinal olduğu nasıl anlaşılır diye merak edenler, internetten arama yapmak istemezlerse telefonla da bilgi alabilirler. Bunun için 0 312 218 39 00 numaralı telefon aranabilir.

Eczaneden Alınan İlaç Sahte Olabilir Mi?

Ülkemizde sahte ilaçların piyasaya girmesini engellemek amacıyla, üreticiden tüketiciye İlaç Takip Sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem sayesinde yurt dışından getirilen bütün ilaçlar kutu bazında sisteme kaydedilir. Sisteme kaydı yapılan ilaçların üreticiye yani hastaya geçene kadarki tüm aşamaları sistemde takip edilir. Bu nedenle eczanelerde sahte ilaç satılması mümkün değildir.

Ünlü Markaların Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Eczanede Sahte Vitamin Olur Mu?

Yukarıda da dediğimiz gibi eczanelere gelen ilaçlar İTS kontrolünden geçerler. Sağlık Bakanlığı onaylı bir eczanede sahte vitamin satışı yapılamaz. Yine de vitamin orjinallik sorgulama için İTS sistemini kullanabilirsiniz.

Pharmaton orjinallik sorgulama

Pharmaton markalı vitaminleri eczanelerden ya da internet üzerinden satın alabilirsiniz. Aldığınız ürünün sahte olup olmadığını öğrenmek için yukarıda saydığımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

E-Devlet İlaç Orjinalliği Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden sahte ilaç sorgulama yapmak için e-Devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Ardından arama kısmına “ilaç orjinallik sorgulama” yazdığınızda sonuçlar arasında “Sağlık Bakanlığı/İlaç Takip Sistemi” şeklinde bir bağlantı göreceksiniz. Bu bağlantıya tıkladığınızda sistem sizi otomatik olarak İTS’ye yönlendirecektir. Böylece T.C. ile ilaç sorgulama yapabilirsiniz.

Sonuç olarak aldığınız ilaçların ya da elinizde bulunan ilaçların sahte olup olmadıklarını öğrenmek için İTS’yi kullanabilir, İTS’nin mobil versiyonunu cep telefonunuza indirebilir ya da telefonla bilgi alabilirsiniz. Böylece kullanımdan kaldırılan, süresi dolan, piyasada olmayan ya da sahte olan ilaçları öğrenebilirsiniz.