Güvenlik soruşturması, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen kişilere yapılan bir uygulamadır. Son derece gizli yürütülen güvenlik soruşturmasının ne durumda olduğunu öğrenmek için yapabileceğiniz şeyler sınırlıdır.

Güvenlik Soruşturması Sorgulaması

GÜVENLİK SORUŞTURMASI SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

Güvenlik soruşturması sonucunu öğrenmek için ikamet ettiğiniz yerdeki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gidebilir ya da telefonla bilgi alabilirsiniz. Bunun dışında internetten online olarak bilgi almanız mümkün değildir.

Sürecin gizlilik içinde yürütülmesinin nedeni, yönetmeliğin 13. maddesinde yer alan “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının tüm evrelerinde gizlilik kararı vardır. Soruşturma ve araştırma evre sonucu, bilmesi gereken kişiler dışında kimseyle paylaşılmaz” ifadesidir.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI SORGULAMA E-DEVLET

E-Devlet sisteminden ÖGG güvenlik soruşturması sorgulama yapılamaz. Bunun için e-Devlet’te bir alan bulunmaz.

Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması sorgulama için ilgili idarenin açıklama yapmasını beklemek gerekir. Bunun dışında e-Devlet gibi resmi kanallar yardımıyla ve T.C. kimlik numarası ile güvenlik soruşturma sonucu öğrenilemez.

EGM GÜVENLİK SORUŞTURMASI SORGULAMA

EGM güvenlik soruşturması sonucunu öğrenmek için size en yakın karakola ya da Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gitmelisiniz. Yönetmelik nedeniyle sorgulamayla ilgili tüm bilgiler ve belgeler gizli tutulur ve süreç gizli bir şekilde yürütülür. Kurumlar arasında yapılan yazışmalar bile “gizli” derecesi kullanılıp yapılır.

ÖGG GÜVENLİK SORUŞTURMASI NE KADAR SÜRER?

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği’ne göre arşiv araştırması sonuçları en fazla 30 iş günü içinde, güvenlik soruşturması sonuçları ise en fazla 60 iş günü içinde açıklanır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumsuz olursa bir avukata danışarak idari işlem tebliğ edildikten sonraki 60 gün içinde idari dava açabilirsiniz. Bu davayı açmadan önce işlemin olumsuz sonuçlanması hakkında bilgi ve belge talep edemezsiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

ÖZEL GÜVENLİK SORUŞTURMASI SORGULAMA İZMİR

İzmir’de yaşayan özel güvenlik görevlisi adayları, güvenlik soruşturmasını sonucunu öğrenmek için ikamet ettikleri yerdeki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bizzat giderek bilgi alabilirler. İzmir EGM’nin internet sitesinden bu konuyla ilgili sorgulama yapılamaz. Kurumlar açıklama yaptıktan sonra kişilere telefonla ya da mail yoluyla ulaşılmaktadır. Emniyet ve jandarma birimleri gizli evrak olarak bu bilgileri gönderdikleri için bilgiler UYAP sistemine kaydedilmez.

JANDARMA GÜVENLİK SORUŞTURMASI SORGULAMA 2022

Jandarma uzman erbaş güvenlik soruşturması geçtiğimiz yıl Nisan ayına kadar 4045 sayılı kanun kapsamında yürütülürken Nisan’dan sonra 7315 sayılı kanuna göre yürütülmeye başlanmıştır. Jandarma uzman çavuş ya da jandarma uzman erbaş adaylarının güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmaları 7315 sayılı kanun çerçevesinde yapılır.

Adayların güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılırken ilk bakılan şey haklarında mahkumiyet kararı olup olmadığıdır. Eğer böyle bir karar çıkarılmışsa cezanın infaz edilip edilmediğine bakılır. Bunun yanı sıra kişiler hakkında kovuşturma ya da soruşturma olup olmadığı kontrol edilir.

Yapılan güvenlik soruşturmasında adayların bir yılın üstünde kesinleşen hapis cezası varsa güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlandırılır.

Eskiden, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılırken Jandarma uzman erbaş adaylarının birinci derece yakınları da inceleniyordu. Ancak işlemlerin 7315 sayılı kanuna göre yapılmasıyla birlikte adayların birinci dereceden yakınları inceleme dışına çıkartılarak sadece adaylar incelemeye alındı.

ÇKYS GÜVENLİK SORUŞTURMASI SORGULAMA

Çekirdek Kaynak Yönetim Sistemi’nde (ÇKYS); Sağlık Bakanlığı, bakanlıktaki tüm personel, kurum ve bina verileri, malzeme verileri ve özel sağlık kuruluşları izlenmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşlara başvuru yapanlar yukarıda belirttiğimiz şekilde güvenlik soruşturması sonuçlarını öğrenebilirler. ÇKYS üzerinden güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu öğrenilemez.

CİMER GÜVENLİK SORUŞTURMASI SORGULAMA

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanırsa yazılı tebligat gelir, SMS ile telefona mesaj gelir ya da CİMER’den e-posta gönderilir. Soruşturmanın neden olumsuz sonuçlandırıldığı hakkında bilgi verilmemektedir. CİMER yoluyla yaptığınız başvurularda yalnızca soruşturmanın olumsuz sonuçlandığı bilgisi paylaşılır. Soruşturmanın içeriği hakkında bilgi alamazsınız. Bu bilgi gizli olduğu için Bilgi Edinme Kanunu kapsamında sayılmaz.