Aracınızla bir kazaya karıştığınızda bazı prosedürleri yapmanız gerekir. Kazadan sonra ilk yapılması gereken kaza tespit tutanağı düzenlemektir. Ancak eğer karşı tarafın ehliyeti yoksa, alkollü araç kullanıyorsa ya da yaşı 18’den küçükse trafik polisini beklemek gerekebilir.

Maddi hasarlı kazalarda sigorta işlemlerinin tamamlanması için kazaya karışan tarafların yazılı beyanı olmalıdır. Kaza tespit tutanağı hazırlanırken bilgilerin eksiksiz girilmesine ve 2 nüsha olacak şekilde hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

ETHİCA SİGORTA HASAR DOSYA SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ethica Sigorta Hasar Dosya Sorgulama

Kaza tespit tutanağı, kaza meydana geldikten itibaren 5 iş günü içerisinde sigorta şirketine verilmelidir. Ethica Sigorta, her sigorta şirketinde olduğu gibi kaza tespit tutanağını aldıktan sonra hasar ihbarıyla beraber bir hasar dosyası açacak ve prosedürü başlatacaktır. Burada sürücünün yapması gereken en önemli şey kaza tespit tutanağı ile birlikte kazaya ait fotoğrafları Ethica Sigorta’ya zamanında teslim etmektir.

Eğer sürücü bizzat sigorta şirketine gidemiyorsa sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servislerle iletişime geçerek de evrakları Ethica Sigorta’ya gönderebilir. Ethica Sigorta hasar dosya açma işlemi için anlaşmalı servislere 0 850 888 09 09 numarasını arayarak ulaşabilirsiniz. Ethica Sigorta belgeleri aldıktan sonra en fazla 3 iş günü içinde ilgili belgeleri Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne (SBM) gönderir.

Bu aşamadan sonra Ethica Sigorta kazaya karışan tarafların kusur oranlarını bir ekspertiz görevlendirerek yüzde (%) cinsinden belirler ve dosyayı tamamlar. Bu kısımda Ethica Sigorta hasar dosya sorgulama yapmak için iki seçeneğiniz vardır. Bunlar şu şekildedir;

 • Online İşlemler
 • Çağrı Merkezi

İnternetten Ethica Sigorta hasar dosya sorgulama için;

Böylece hasar dosyanızın durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Telefonla Ethica Sigorta hasar dosya sorgulama için 0 850 888 09 09 numarasını arayabilirsiniz. Telefondaki yetkiliye hasar dosya numaranızı vermeniz yeterlidir.

Hasar dosya sorgulama sonucunda sürücünün dosyaya 5 gün içinde itiraz etme hakkı vardır. Eğer sigorta şirketinin bulduğu kusur oranında bir haksızlık olduğunu düşünüyorsanız 5 iş günü içinde itirazınızı yapabilirsiniz. Böylece tutulmuş olan kaza tespit tutanağı Tutanak Değerlendirme Komisyonu’na iletilir. Komisyon tutanağı en fazla 3 iş günü içinde inceler ve kaza dosyasını neticelendirir.

Komisyonun sonuçlandırdığı dosyaya göre belirlenen kusur oranında Ethica Sigorta masrafları sigortalıya öder.

ETHİCA SİGORTA HASAR İHBAR

Sigorta işlemlerinde sonradan bir sorun yaşanmaması için kaza tespit tutanağında mutlaka şu bilgiler eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır;

 • Kazanın hangi tarihte, hangi saatte ve nerede olduğu
 • Kazayı gören biri varsa bu kişilere ait iletişim bilgileri
 • Kazaya karışan tarafların sürücü bilgileri, araç bilgileri ve trafik sigorta poliçelerinin bilgileri
 • Tutanaktaki 7 numaralı kısımdaki kutucuklardan uygun olanlarının yanına (x) işareti konmalıdır. (Bu kısım, sigorta şirketlerinin kazayı daha hızlı değerlendirebilmeleri için gereklidir ama zorunlu değildir.)
 • Eğer kazaya karışan araçlardan biri yabancı plakalıysa tutanaktaki 8 numaralı alan boş bırakılmamalıdır.
 • Araç ilk nereden darbe aldıysa bu kısım tutanakta işaretlenir.
 • Araçların çarpışma yerleri ve anları taslak olarak çizilir. Kazanın meydana geldiği cadde ve sokak isimleri yazılır. Aracın hangi yöne gittiği ve yoldaki çizgiler belirtilir. Araçlar çizilirken bir araca A, diğer araca ise B işaretlemesi yapılır. Böylece karışıklık olmaması sağlanır.
 • Kaza ile ilgili sürücülerin görüşleri yazılmalıdır.
 • Her iki sürücü de tutanaktaki 12 numaralı alanı imzalamalıdırlar. Eğer sürücüler bu kısmı imzalamadan boş bırakırlarsa tutanak geçerli sayılmaz.

Bu şekilde hazırlan tutanak Ethica Sigorta şubelerine elden teslim edilir ya da Ethica Sigorta iletişim numarası aranarak servis gelmesi sağlanır.