SGK engelli raporu sorgulama e-Devlet kapısından ya da telefonla yapılabilmektedir. Engelli raporu çıkartmak için başvuru yapanlar raporun onaylanıp onaylanmadığını internet üzerinden ya da telefonla kolayca öğrenebilirler.

Engelli Raporu Sorgulama

E-DEVLET ENGELLİ RAPORU SORGULAMA 2022

E-Devlet sisteminden engelli raporunuzu sorgulamak için;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girin.
 • “Kurumlar” sekmesine tıklayın.
 • S harfine basın.
 • Listeden “Sağlık Bakanlığı”nı bulun ve üzerine tıklayın.
 • “E-İmzalı Erişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama” bağlantısına basın.
 • Sisteme giriş yapın.
 • Açılan ekranda raporunuzun durumuyla ilgili tüm detayları görebilirsiniz.

Aynı sayfaya ana sayfa üzerindeki arama kutucuğuna “engelli rapor” yazarak ya da e devlet engelli raporu sorgulama bağlantısına tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Engelli raporu sorgulamak için hangi bilgiler gerekir?

E-Devlet sisteminden arama yapmak için;

 • E-Devlet giriş şifrenizi bilmeniz gerekir. Bu şifreyi bilmiyorsanız ya da unuttuysanız diğer giriş yöntemleri ile sistemi açmayı deneyebilirsiniz. En sık kullanılan yöntem internet bankacılığıdır. Anlaşmalı olduğunuz bankaların internet bankacılığını kullanıyorsanız çok kısa bir sürede aynı şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.
 • Nüfusa kayıtlı olduğunuz il.
 • Doğum tarihiniz.
 • Kimliğinizdeki cilt numaranız.

TELEFONLA ENGELLİ RAPORU SORGULAMA

Telefonla engelli raporu sorgulamak için raporu hazırlattığınız kurumu aramanız gerekir. Bu nedenle engelli rapor sorgulama telefon numarası adı altında genel bir numara vermemiz mümkün değildir.

Rapor için müracaat ettiğiniz kurumun iletişim numaralarından ya da müşteri hizmetlerinden raporunuzun durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sorgulama sırasında sizden kimlik bilgileriniz dışında hiçbir bilgi istenmez.

ENGELLİ RAPORUNUN NE TÜR FAYDALARI VARDIR?

Hakem heyetinden alınan engelli raporu, pek çok özürlü vatandaşın hayatını kolaylaştırır ve topluma daha rahat uyum sağlamalarına yardımcı olur. Rapor çıkaran kişilere engelli kimlik kartı ve engelinin derecesine göre engellilik maaşı verilir.

Ayrıca engelli raporuyla evde bakım ücreti alınabilir, kamu kurumlarında ya da özel sektörde engelli kadrosundan faydalanılabilir.

Engelli vatandaşlar gelir vergisi, ÖTV ve MTV gibi vergilerden indirim hakkı kazanırlar ya da bu vergilerden muaf tutulurlar. Bu vatandaşların araç kullanabilmeleri için H sınıfı ehliyet almalarına izin verilir.

RAPORDAKİ ENGELLİLİK DERECESİ YÜKSELTİLEBİLİR Mİ?

Raporunuz çıktıktan sonra rapordaki engel derecesi beklediğiniz orandan düşükse ya da engel derecenizde bir artma söz konusuysa rapora itiraz etme hakkınız vardır. Raporu aldıktan sonra engel derecenizin arttığını düşünüyorsanız rapora itiraz edebilir ve yeniden değerlendirilmesini isteyebilirsiniz.

Ancak durumdan emin değilseniz ve ufak farklar söz konusu olacaksa oranın daha da düşme riski vardır. Bu nedenle böyle bir karar vermeden önce bir daha düşünmenizde fayda vardır.

Eğer kararınızda ısrar ederseniz itiraz için İl Sağlık Müdürlüğü’ne müracaat etmeniz gerekir. İtirazınız neticesinde müdürlük sizi hakem hastaneye sev eder. Buradan çıkacak rapor nihai rapor olup kabul etmek durumundasınız, itiraz hakkınız yoktur.

ENGELLİ RAPORUNUN GEÇERLİLİK SÜRESİ NE KADARDIR?

Raporun geçerlilik süresi kişiden kişiye değişmektedir. Heyet kişinin engelinin devamlı olduğuna karar verirse raporda bunu belirtir. Engeli sürekli olan bir kişinin raporunu yenilemesi ya da tekrar rapor çıkarması gerekmez.

Ancak heyet, engelin sürekli olmadığına ve belli bir zaman süre ortadan kalkacağına karar verirse bunun için rapora bir tarih yazar.

Bu tarih dolana kadar rapor kullanılabilir. Rapordaki tarih dolduğunda hasta yeniden heyet raporu almalı ve özürlülük durumunu belgelemelidir.

Eğer kişinin özürlülük derecesinde bir artış meydana gelirse raporun tekrar çıkarılması ve oranın yükseltilmesi istenir. Böylece hastanın aldığı maaş ve yararlandığı indirim hakları artabilir.

ENGELLİ RAPORU KAÇ GÜNDE ÇIKAR?

Raporun çıkması her sağlık kuruluşunda farklı sürelerde olmaktadır. Rapor için bir heyet toplanması gerektiği, ancak her hastanede heyet toplanma aralıkları farklıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde yoğunluk çok fazla olduğu için raporun çıkması 2 ayı bulabilir. Küçük şehirlerde ise işlemler çok daha hızlı yapılmakta ve bu süre daha az olmaktadır.

ENGELLİ RAPORU NASIL ALINIR?

SGK engelli raporu almak için yetkili sağlık kuruluşlarından birine gitmeli ve istenen belgelerle birlikte başvuru yapmanız gerekmektedir. Rapor çıkartmak için gereken belgeler şunlardır;

 • Kimlik fotokopisi ve aslı
 • Son 6 ayda çekilen vesikalık fotoğraf
 • Başvuru dilekçesi (internetten ya da müracaat ettiğiniz sağlık kurumundan alabilirsiniz)

Belgelerinizi hazırladıktan sonra sizin için bir muayene belgesi çıkarılır. Bu belgede listelenen doktorlara giderek tek tek muayene olmanız ve sonrasında belgeyi bu doktorlara imzalatmanız gerekir. Muayenelerinizi olduktan sonra formu heyet raporunu alan birime teslim etmelisiniz. Engelli raporu müracaatınız sonucunda özürlülük durumunuz %40 ve üzeri çıkarsa raporu almaya hak kazanırsınız.

Sonuç olarak 2022 TÜİK verilerine göre ülkemizde 12 milyona yakın engelli vatandaş bulunmaktadır. Engelli vatandaşların bir kısmı doğuştan gelen durumlar nedeniyle, bir kısmı ise geçirdikleri kaza ya da hastalıklar sebebiyle özürlü olmuşlardır.

Bu vatandaşların topluma kazandırılması amacıyla devlet, yasalar aracılığıyla pek çok hak tanımıştır. Bu haklardan faydalanabilmek için engelli raporu çıkarılması gerekir. Engeli olup da raporu olmayan vatandaşlar ne yazık ki hiçbir haktan yararlanamamaktadırlar.