Converse ayakkabı satan mağazalardan ya da internet üzerinden satın aldığınız Converse ayakkabıların orijinal olup olmadığını anlamanın birkaç yolu vardır. Bu yazımızda sizlere Converse orjinallik kodu sorgulama nasıl yapılır, onu anlatacağız.

Converse Orjinallik Sorgulama

Converse Ayakkabı Orjinallik Nasıl Sorgulanır?

Bilekli ya da bileksiz klasik tek renkli modellerde her zaman ana kodu yani orjinallik kodu M ile başlar. Örneğin klasik kırmızı bilekli Converse ayakkabının ana kodu M9621’dir. Bu kodun yanında farklı kodlar yazabilir. Ayakkabı alacağınız zaman orjinalliğini sorgulamak için ilk bakacağınız yer iç dil olmalıdır. Bu kısımdaki kod, ayakkabı eğer klasik tek renkli bir modelse mutlaka M harfi ile başlamalıdır.

Bazı renk ve modellere göre Converse orjinallik kodları şu şekildedir;

Model

Renk

Kod

Bilekli

Beyaz

M7650

Bilekli

Siyah

M9160

Bilekli

Düz Siyah

M3310

Bilekli

Kırmızı

M9621

Bilekli

Lacivert

M9622

Bilekli

Pembe

M9006

Bilekli

Koyu Yeşil

M4431

Bilekli

Krem

M9162

Bilekli

Açık Yeşil

1J791

Bilekli

Gri

1J793

Bileksiz

Beyaz

M7652

Bileksiz

Krem

M9165

Bileksiz

Siyah

M9166

Bileksiz

Lacivert

M9697

Bileksiz

Düz Siyah

M5039

Bileksiz

Kırmızı

M9696

Bileksiz

Pembe

M9007

Bileksiz

Koyu Yeşil

M4434

Bileksiz

Gri

1J794

 Ancak farklı sezon rengi ya da farklı sezon modeli ise orjinallik kodu 6 rakamdan oluşabilir. Çakma Converse ayakkabılarda ana kodun yerinde hiçbir şey yazmaz. Çünkü bu kodu taklit etmek hem çok zor hem de çok risklidir.

Orijinal Converse iç etiketi üzerinde bu kodlar yer alır. Sahte ayakkabıların iç etiketinde böyle bir kod bulunmaz.

Converse Amblemi Ne Tarafta Yer Alır?

Orijinal Converse ayakkabılarda amblem iç kısımda yer alır. Genellikle çakma ürünlerde amblemin çevresinde kalitesiz bir dikiş göze çarpar. Orijinal ayakkabılarda ise amblem press şeklinde baskı yapılmıştır ve dikişi yoktur. Ayrıca amblem, olduğu bölgeye eşit uzaklıkta değildir. Sağa ve sola olan uzaklıkları farklıdır.

Orijinal Converse Özellikleri

Orjinal Converse ayakkabıları pek çok yönden sahtelerinden ayırabilirsiniz. İlk olarak ayakkabının canvas derisi çakmalarda oldukça incedir. Gerçek üründe ise canvas deri oldukça kalın ve kalitelidir. Bir diğer fark yukarıda da bahsettiğimiz gibi amblemin yeri ve şeklidir.

Sahte Converse ayakkabılarda bağcıklar naylonsu yapıdadır. Ayrıca ayakkabı son derece hafiftir. Orijinal Converse ayakkabılar ise ağırdır. Çakma Converse ayakkabılarda ürünün arkasındaki logo farklıdır. All Star yazar ama orjinaline göre oldukça farklı bir fontla yazar. Gerçek Converse’lerde tüm ayakkabılarda yazı fontu aynıdır ve standarttır.

Converse Made In Vietnam Orijinal Mi?

Bir Converse ayakkabı Vietnam’da üretilmiş olabilir. Ayakkabının üretim yeri orjinalliğini sorgulamak için bir kriter olamaz. Bunun yerine orjinallik kodu araştırılmalıdır. Bunun için bilekli ya da bileksiz fark etmeksizin ayakkabının iç dil kısmına bakmanız gerekir. Burada paylaştığımız kodlara benzer bir kod göremezseniz elinizdeki ürünün replika olma olasılığı çok yüksektir.

Converse orjinallik kodu ayakkabının dilinin arkasında yazmaktadır. Genellikle üretim yerinin alt kısımlarında ve barkodun yanında yer alır.

Sonuç olarak Converse orjinallik sorgulama için ana kodu görmeniz gerekir. Ana kodun olmadığı bir ayakkabıda ürünün gerçekliğinden şüphe edebilirsiniz.