Bulgaristan vatandaşlık öğrenme işlemleri Bulgaristan Adalet Bakanlığı tarafından yürütülmekte ve kontrol edilmektedir.

Bulgaristan Adalet Bakanlığı Vatandaşlık Bilgisi Öğrenme

Bulgaristan Vatandaşlık Sorgulama

Bulgar vatandaşlığına uygun olup olmadığınızı öğrenmek ya da vatandaşlık başvuru sürecinizi takip etmek için aracı bir firmayla anlaşabileceğiniz gibi Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na bağlı Vatandaşlık Müdürlüğü’nü (The Bulgarian Citizenship Directorate) telefonla arayabilir ya da mail atabilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlığı hakkında daha çok bilgi almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Bu yazıda neler var?

BULGARİSTAN VATANDAŞLIK SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bulgaristan Adalet Bakanlığı vatandaşlık sorgulama için kullanabileceğiniz iletişim kanalları şu şekildedir;

Telefon numarası: +359 2 9237 455

Mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. /

Bulgaristan Adalet Bakanlığı İnsan Kaynakları Müdürlüğü’nün telefonu ise +359 2 9237 482 numaralı hattır.

BULGARİSTAN ADALET BAKANLIĞI VATANDAŞLIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ NEREDE?

Bulgaristan Adalet Bakanlığı'ndan vatandaşlık sorgulaması için öncelikle internetten randevu alınır, ardından gereken belgeler hazırlanır ve mülakat yapılır. Mülakatın yapılacağı yer Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’dür. Buranın adresi 5 Aksakov Caddesi, Sofya olarak geçmektedir.

Bulgaristan Adalet Bakanlığı resmi web sitesi: Bulgaristan Adalet Bakanlığı

BULGARİSTAN VATANDAŞI NASIL OLUNUR?

Geçtiğimiz yıla kadar Bulgar vatandaşı olmak isteyen kişilerden istenen Bulgar kökenine dair belge ve motivasyon mektupları, Devlet Yurtdışı Bulgarlar Ajansı’na veriliyordu. 2022 yılına girilmesiyle birlikte Bulgaristan vatandaşlığı için gereken tüm işlemler Adalet Bakanlığı nezdinde yapılmaya başlamıştır. Adalet Bakanlığı’nın resmi sitesindeki formla online olarak başvuru yapılabilir. Bunun için öncelikle aşağıdaki formu doldurmanız gerekir;

publicbg.mjs.bg/BgSubmissionDoc

Bulgaristan vatandaşı nasıl olunur?

Formu doldurup gönderdiğinizde, vatandaşlık işlemleriniz için istenen belgeler mailinize gönderilir. Böylece Sofya’ya gidip saatlerce kuyrukta beklemeden randevu saatinizde başvurunuzu yapabilir ve eğer belgelerinizde bir eksiklik yoksa aynı gün mülakata çağrılabilirsiniz. Eskiden çok uzun süren işlemler, vatandaşlık işlemlerinin Adalet Bakanlığı’na aktarılmasıyla birlikte 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanır olmuştur.

Bulgaristan vatandaşlık mülakat sorularında Bulgar dili, Bulgaristan’ın devlet yapısı ve kurumların nasıl işlediği konusunda temel bilgiler soruluyor.

BULGARİSTAN VATANDAŞLIĞI İÇİN GEREKEN BELGELER

 • Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf
 • Pasaport fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Noter onaylı doğum belgesi
 • İsim denklik belgesi (İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak)
 • Nikah belgesi
 • Bulgarca yazılmış özgeçmiş (14 yaşından küçük olanların hem annesi hem de babası özgeçmiş vermelidir)
 • Başvuru sahibinin Bulgar dilini bildiğini kanıtlayan eğitim belgesi (Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmalı ve noterde onaylatılmalıdır.)
 • Sabıka kaydı (Bulgaristan ve Türk makamlarından alınacak)
 • Sağlık raporu (Bulgaristan’da yaşamayı engelleyecek bir sağlık sorunu olmadığını gösterir belge alınmalıdır.)
 • Banka hesap özeti (Bulgaristan’daki bankalardan birinde açılmış hesap dökümü)
 • Taahhütname (Bulgaristan’da sürekli oturulacağını gösteren noter onaylı belge)
 • Bulgaristan’da oturulacak evin kira sözleşmesi

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte ikamet belgesi, sigorta evrakları, banka hesap bilgileri ya da nikah belgesi gibi evrakların kağıt üstünde sunulması şartı kaldırıldı. Bu tip belgeleri Bulgaristan Vatandaşlığı Müdürlüğü çalışanları kurumsal yoldan alabiliyorlar. Yeni sistemle birlikte vatandaşlık işlemleri daha hızlı bir şekilde sonuçlandırılıyor.

BULGARİSTAN VATANDAŞI OLABİLMEK İÇİN HANGİ ŞARTLAR GEREKLİDİR?

Bulgaristan Adalet Bakanlığı Vatandaşlık Kanunu’na göre vatandaşlık için gereken şartlar şunlardır;

 • Bulgar göçmeni, göçmen çocuğu ya da göçmen torunu olanlarda vatandaşlık hakkı korunuyor olmalıdır. Bunun anlamı şudur; akrabalar yoluyla Bulgaristan vatandaşı olmak isteyenlerin birinci dereceden akrabaları Bulgaristan vatandaşı olmalıdır. Eğer anne ve baba ölmüşse, ölmeden önce hala Bulgaristan vatandaşı olmalıdır.
 • Bulgaristan’da 5 yıl süresiz oturma izni olmalıdır.
 • Bulgaristan vatandaşı biriyle en az 3 yıldır evli olanlar, başvuru tarihinden önce en az 3 yıl süreyle Bulgaristan’da süresiz ya da uzun süreli oturma izni almış olmalıdırlar.
 • Hiçbir şekilde hüküm giymemiş olunmalıdır.
 • Bulgaristan’da kendini geçindirecek bir iş sahibi olunmalıdır.
 • Bulgar dilini bildiğine dair bakanlıktan noter onaylı bir belge alınmalıdır.

BULGAR VATANDAŞLIĞI KAÇ PARA?

Bulgaristan vatandaşı olurken herhangi bir ücret istenmez. Fakat Bulgaristan'da yatırım amacıyla 2022 yılı bedeli 512 bin Euro değerinde Devlet Tahlil bonosu alanlar, ikamet sürelerini doldurunca Bulgaristan vatandaşlığı alabilirler.

BULGARİSTAN GÖÇMENLERİ VATANDAŞLIK ALABİLİR Mİ?

Bulgaristan'da doğan ve Türkiye'ye yerleşen kişilerin, çocukları ve torunları Bulgaristan vatandaşlığı alabilir. Ancak Bulgaristan'da doğan ve Türkiye'ye gelen kişi ölmüşse, bu durumda çocukları bu kişi adına olmak kaydıyla Bulgaristan vatandaşlığı sorgulaması başlatırlar.

Sonuç olarak önceki yıllarda 2 - 2,5 yıl kadar süren vatandaşlık süreci, yönetmelikte yapılan düzenlemelerle birlikte 1 yıla indirilmiştir. Özellikle müracaatların internetten yapılması, Bulgaristan’a gidilmesine gerek kalmaması bu sürecin kısalmasını sağlamıştır.