Başkasına Ait Tapu Sorgulama

Başkasına ait tapu sorgulama işlemi, genelde yeni ev alımı öncesinde yapılan bir işlemdir. Bu işlem, evi alacak kişi tarafından yaptırılmakta olup, evin asıl sahibini bulma amacı taşır. Peki, başkasına ait tapu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

BAŞKASINA AİT TAPU SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Bir kişinin tapu bilgileri, kanunlar gereği üçüncü bir kişiye verilmemektedir. Bununla beraber, başkasına ait tapu sorgulama işlemi yapmak suçtur ve yasal cezası vardır. Ancak, her ne kadar yasak olsa da başkasına ait tapu sorgulama işleminin yapılmasının gerekli olduğu durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Bu tip zorunlu durumlarda ise avukatlardan yardım istenmesi gerekir. Kanuni prosedürlerle başkasına ait tapu sorgulaması yapmak için bir avukat nezaretinde işlem yapmak tamamen yasaldır.

BAŞKASINA AİT TAPU SORGULAMA ÜCRETLİ MİDİR?

Başkasına ait tapu sorgulama işlemi, esasen ücretsiz bir işlemdir. Tapu daireleri, bu işlem için hiçbir ücret talebinde bulunmazlar.

Ancak başkasına ait tapu sorgulama işleminin yasal yollardan gerçekleşmesini sağlayan avukatlar, bu işlem dahilinde kendilerine tanınan ücreti talep etmektedir. Başkasına ait tapu sorgulama işleminde avukatların talep ettiği ücret ise her avukata göre farklılık gösterebilmektedir.

Dilerseniz sorgulama yapacağınız kişiye yada tapuya ait azda olsa bilgiye sahipseniz tkgm.gov.tr/ adresinden online tapu sorgulama yapmayı deneyebilirsiniz.

KAÇ ADET TAPU TÜRÜ VARDIR?

Kişi veya kişilere beyan edilen 3 tip tapu türü vardır. Tapu türleri şu şekildedir;

  • Hisseli Tapu: Bir mülkiyetin birden fazla sahibinin olduğu ve o mülkiyetin kesin olarak bölünemediği tapu türüdür.
  • Kat Mülkiyeti Tapusu: İnşaatı bitmiş ve kullanıma hazır yapılarda, herkesin kendi bölümünün belirlendiği tapu türüdür. Yapıların iskanının alınmaması durumlarında dahi kat mülkiyeti tapusu alınabilmektedir.
  • Kat İrtifakı Tapusu: Binanın yapıldığı arsa dahilinde, her bir dairenin mevcut arsa üzerindeki hakkını gösteren tapu türüdür.

BİREYSEL TAPU SORGULANMASI NASIL YAPILIR?

Kendi mülkiyet bilgilerine ulaşmak adına bireysel tapu sorgulama işlemi yaptırmak isteyen kişilerin, tapu dairesine gitmesi gerekmektedir. Tapu dairesine başvuran kişiler, bireysel tapu sorgulamasının yanında kendilerine ait farklı mülkiyet bilgilerine de ulaşabilmektedir.

BİREYSEL TAPU SORGULANMASI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Tapu dairesine giderek bireysel tapu sorgulaması yapmak isteyen kişilerin, yanlarına nüfus cüzdanlarını almaları yeterlidir.