Bağkur Borç Sorgulama

Bağ-Kur borç sorgulamaları 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnternetten yalnızca e-Devlet sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-SGK uygulamasında 4b borç sorgulamaları için herhangi bir hizmet bulunmamaktadır.
  • İnterneti kullanmak yerine telefonla bilgi almak isteyen kişiler Alo 170 hattını arayabilirler.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bizzat gidilerek sorgulama yapılabilir.

E-DEVLET BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar e-Devlet sistemine girerek Bağ-Kur prim borçlarını T.C. kimlik numaraları ile kolayca görüntüleyebilirler. Bunun için yapılması gerekenler sırayla şu şekildedir;

  • İlk olarak turkiye.gov.tr adresine girin.
  • Ardından sırayla “Kurumlar – S Harfi – Sosyal Güvenlik Kurumu” adımını izleyin.
  • Sayfayı aşağı kaydırın.
  • “4B Borç Durumu” bağlantısına tıklayın.
  • Sisteme giriş yaptıktan ve doğrulama adımını geçtikten sonra Bağ-Kur borçlarınızı detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA TELEFON NUMARASI

4b Bağ-Kur borç sorgulamaları için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem telefonla aramaktır. Bunun için Alo 170’i haftanın her günü ve günün her saati arayarak bilgi alabilirsiniz.

Vatandaşlar Alo 170 hattını aradıklarında vatandaş temsilcisine bağlanarak istedikleri soruları sorabilirler.

Bağ-Kur borç sorgulamalarını T. C. kimlik numarası ile şifresiz olarak öğrenmek isteyenlerin sıklıkla kullandığı Alo 170 hattı zaman zaman çok yoğun olmakta ve bekleme süreleri artmaktadır.

Bunun önüne geçmek için gece vakitlerinde arama yaparsanız vatandaş temsilcisine daha hızlı bağlanabilirsiniz.

ÇİFTÇİ BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Primlerini çiftçilerin ödediği ve halk arasında çiftçi Bağ-Kur’u olarak bilinen Tarım Bağ-Kur’u tarımsal faaliyet yapan, ziraat odalarına veya il/ilçe tarım müdürlüklerine kaydı olan kişileri sigortalı yapar. Çiftçi Bağ-Kur borç sorgulamaları T. C. kimlik numarası ile e-Devlet sisteminden ya da Alo 170 hattını arayarak telefonla yapılabilmektedir.

Yukarıda anlattığımız şekilde e-Devlet sisteminde sorgulama yaptığınızda tescil durumu, işe giriş tarihi, toplam prim borcu, prim borcunun ay sayısı ve prim borcuna ait ceza tutarları gibi bilgiler görüntülenir.

BAĞ-KUR HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Bağ-Kur hizmet dökümü sorgulamaları da e-Devlet üzerinden yapılır. Hizmet dökümünüz hakkında bilgi almak için turkiye.gov.tr adresine girmeli ve arama kutusuna “4b hizmet dökümü” yazmanız yeterlidir. Çıkan sonuçlar içinden sorgulama bağlantısına tıkladıktan sonra sisteme giriş yaptığınızda sigortalılık durumunuzun detaylarını ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

GERİYE DÖNÜK BAĞ-KUR BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

1.Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek: Herhangi bir yerdeki SGK’ya giderek prim borçlarınız hakkında bilgi alabilirsiniz. Borçlanma türünüzü, ne kadar borcunuz biriktiğini ve ödemeniz gereken meblağı kuruma giderek öğrenebilirsiniz.

2.E-Devlet sistemini kullanarak: E-Devlet kapısına giriş yaparak borçlanma yaptığınız prim gün sayısını ve borçlanma miktarınızı görüntüleyebilirsiniz.

3.Alo 170 hattını arayarak: Sadece güncel borçlarınızı değil geriye dönük borçlarınızı da Alo 170 hattını arayarak öğrenebilirsiniz.

Sonuç olarak Bağ-Kur borçlarınıza dair bilgi almak için kullanabileceğiniz iki yöntem vardır. Bunlar internet ve telefondur. İnternetten yapacağınız aramalarda e-Devlet sistemini, telefonla yapacağınız aramalarda ise Alo 170 hattını kullanabilirsiniz.