Ayakkabı sektöründe çok fazla sahte ürün üretilmektedir. Ayakkabı kalitesine önem verenler orijinal ayakkabı almayı tercih etse de aldıkları ayakkabının orijinal olup olmadığını merak edebiliyorlar. Özellikle normal fiyatına göre daha ucuza satılan marka ayakkabılarda orjinallik endişesini sık sık görüyoruz.

Ayakkabı Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Orjinallik Sorgulama

Ayakkabı orjinallik sorgulama için kullanabileceğiniz yöntemler şunlardır;

 1. gepir.org sitesinden barkod aratmak.
 2. Ayakkabıdaki barkod ile kutudaki numarayı karşılaştırmak.
 3. Markanın internet sitesinden barkod sorgulama yapmak.

Şimdi bu yöntemleri nasıl uygulayacağınızı tek tek gösterelim.

Nike Ayakkabı Orjinallik Sorgulama

1.    Gepir.org Sitesinden Ayakkabı Orijinal Barkod Sorgulama

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği bünyesinde hizmet veren gepir.org sitesi ile ayakkabıdan kozmetiğe pek çok ürünün sahte olup olmadığını, barkod ile ürün sorgulama yoluyla öğrenebilirsiniz. Gepir sitesinden sahte ayakkabı kontrolünü şu şekilde yapabilirsiniz;

 • İlk olarak gepir.org.tr/orjinallik-sorgulama adresine girin.
 • Daha sonra “GTIN Giriniz” kısmına ayakkabının kutusunda ya da dilinde yazan barkod numarasını yazın.
 • Barkod numarası 14 hanelidir, bazı ayakkabılarda UPC olarak geçer.
 • Kodu yazdıktan sonra “Ben robot değilim” kısmına işaret koyun.
 • Son olarak “Ara” butonuna basın.

Birkaç saniye sonra ayakkabıya ait pek çok bilgi ekranınıza gelecektir.

2.    Ayakkabıdaki Barkod ile Kutudaki Barkodu Karşılaştırmak

Ayakkabı kutusunda ürünün etiketi yer alır. Ayrıca ayakkabının dil kısmında da bir etiket bulunur. Bu iki etikette yer alan kodları karşılaştırın. Eğer ürün orjinalse kutudaki kod ile dildeki kod aynı olur. Ancak sahte ürünlerde kodlar aynı değildir.

3.    Markanın İnternet Sitesinden Ayakkabı Orjinalliğini Öğrenme

Bazı markaların internet sitelerinden orijinal ayakkabı barkod sorgulama yapılabilmektedir. Markanın sitesine girdikten sonra arama kısmına “orijinal” yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Ayakkabı Orjinallik Sorgulama Converse

Hummel Ayakkabı Orjinallik Sorgulama

Hummel ayakkabılar merdiven altı mağazalarda, pazarlarda ve internet mağazalarında sıkça gördüğümüz ürünler arasındadır. Ayakkabıyı Hummel mağazalarından almadıysanız ve sahteliğinden şüphe ediyorsanız Hummel müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz. Bunun için hafta içi her gün 0 850 333 63 90 numaralı telefonu 09:00 – 18:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Puma Ayakkabı Orjinallik Sorgulama

Ayakkabı orjinallik sorgulama Puma markalı ürünlerde çağrı merkezi aranarak yapılabilir. Bunun için 0 850 755 19 48 numaralı telefonu hafta içi her gün ve Cumartesi günleri 09:00 – 19:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Adidas Orijinal Ayakkabı Sorgulama

Adidas markalı ayakkabınızı Adidas Online Shop üzerinden ya da resmi mağazalardan satın almadıysanız ayakkabınızın sahte olma olasılığı her zaman vardır. Pazarlarda, yetkili olmayan mağazalarda ya da internet üzerinden satılan Adidas ayakkabılar orijinal olmayabilir.

Eğer aldığınız ayakkabının taklit ürün olduğunu düşünüyorsanız 0 850 502 61 41 numaralı telefonu arayarak bilgi alabilirsiniz. Adidas ayakkabı orjinallik sorgulama için Online Shop Müşteri Hizmetleri hattını resmi tatiller dışında hafta içi ve Cumartesi günleri 09:45 – 18:45 saatleri arasında arayabilirsiniz.

Alexander McQueen Ayakkabı Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alexander McQueen ayakkabıların sahtelerini orjinallerinden ayırt edebilmek için bazı noktalara dikkat edebilirsiniz. Bunlar şu şekildedir;

 • Taklit ürünlerin kutusundaki logo sıkışıktır. Orijinal yazı karakterinde harf aralıkları belli bir düzende iken sahte ürünlerde sıkışık bir yazı bulunur. Gerçek Alexeander McQueen ayakkabı kutularındaki harflerin her birinin arası ortalama 1,3 cm kadardır.
 • Orijinal üründe logo “Alexander McQueen” ya da “ALEXANDER MCQUEEN” şeklinde yazarken sahte üründe harflerin tamamı küçük olacak şekilde “Alexander Mcqueen” yazabilir.
 • Alexander McQueen ayakkabıların tamamı kaliteli malzemeden üretilirler. Eğer parmağınızla bastırdığınızda bir sertlik hissediyorsanız elinizdeki ürün gerçektir. Ancak ayakkabı kolayca ezilebiliyorsa muhtemelen taklit üründür.
 • Yıkama talimatı ve diğer etiketlerde hiçbir şekilde İngilizce olmayan karakter olmamalıdır. Etikette “Made in China” yazıyorsa sahte olma olasılığı çok yüksektir.
 • Orijinal Alexander McQueen ayakkabılar gerçek beyazdır. Kırık beyaz ya da krem rengi beyaz ayakkabılar sahte olabilir.
 • Sahte Alexander McQueen ayakkabılarının kutularında ürünün resmi olur. Ancak orijinal ürünlerde ayakkabı resmi kullanılmaz, bunun yerine ürünün silüet taslağı yer alır.
 • Taklit ürünlerde dikişler düzensiz, dağınık veya gevşektir. Orijinal ürünlerde her dikiş eşit boyutlarda ve uzunluktadır.

Sonuç olarak bu yazımızda ayakkabı orjinallik sorgulama nasıl yapılır; Hummel, Puma, Adidas ve Alexander McQueen gibi ünlü markaların gerçekleri sahtelerinden nasıl ayırt edilir konularında bilgi vermeye çalıştık. Gerek sorgulama yöntemleriyle gerekse ürün inceleme yoluyla aldığınız ayakkabının gerçek olup olmadığını anlayabilirsiniz.