Axa Sigorta’dan hasar dosya sorgulaması yapmak için iki farklı seçeneğiniz vardır. Bunlar firmanın web sitesini kullanmak ve firmanın müşteri hizmetlerini aramaktır.

Her iki sorgulamada da sizden hasar dosya numarası istenecektir.

İNTERNETTEN AXA SİGORTA HASAR DOSYA SORGULAMA

Axa Sigorta’nın web adresine tıklayarak kısa sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle axasigorta.com.tr adresine girin.
 • Ardından sağ kısımdaki “Online İşlemler” sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada Bireysel İşlemler, Kurumsal İşlemler ve İş Ortakları olmak üzere üç farklı bölüm göreceksiniz. Bu bölümler içinden Bireysel İşlemler yazan yere gelin.
 • Bireysel İşlemler’den “Online Hasar İşlemleri” bağlantısına tıklayın.
 • Axa Sigorta Hasar İşlemleri isimli bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada “Hasar İhbarı” ve “Dosya Görüntüleme” seçeneklerini göreceksiniz. “Dosya Görüntüleme” bağlantısına tıklayın.
 • Açılan forma hasar dosya numarasını, e-mail adresinizi, şifrenizi ve 4 haneli güvenlik kodunu yazın.
 • Son olarak Axa Sigorta’nın “Giriş” butonuna tıklayın.

Sorgulamanız sonucunda hasar durumunuzu öğrenebilirsiniz.

TELEFONLA AXA SİGORTA HASAR DOSYA SORGULAMA

Hasar dosyanız hakkında bilgi almak için telefonla arama yapabilirsiniz. Bunun için Axa Sigorta Müşteri Hizmetleri numarasını kullanabilirsiniz. Axa Sigorta Müşteri Hizmetleri’nin numarası 0 850 250 99 99’dur.

Bu numarayı 7 gün 24 saat arayabilir, dosyanızın durumuna dair detaylı bilgi alabilirsiniz. Telefondaki görevli sizden dosya numarası isteyecektir. Bu nedenle arama yapmadan önce dosya numarasını ulaşabileceğiniz bir yere koymanızda fayda vardır.

HASAR DOSYASI OLUŞTURMA

Axa Sigorta tazminat ödemeleri yapılacak incelemeler neticesinde belli olacaktır. İnceleme başlatılabilmesi için hasar ihbarının yapılması gerekmektedir.

Hasar dosyası oluşturulması için kazadan hemen sonra ihbar yapılmalı ve olay tutanağa işlenmelidir.

Eğer hasar tespiti yapıldıktan sonra 5 gün içinde bildirim yapılmazsa hasar dosyası oluşturulmaz.  Hasar kaydı yapılmadığı takdirde hasar raporu da çıkarılmaz. Bunun sonucunda araç sahibi yaptığı kazadan hiçbir şekilde tazminat alamaz.

Eğer yapılan kazanın maddi boyutu çok yüksekse bu durumda öncelikle karşı tarafla anlaşılmalı ve “Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı” imzalanmalıdır. Hasar ihbarının yapılabilmesi için bu tutanağa ihtiyaç vardır.

Kazadan hemen sonra istenilen belgelerle birlikte Axa Sigorta’ya gitmeli ve hasar ihbarını yapmanız gerekir. Tazminat alabilmek için ihbarı kazadan sonraki 5 gün içinde yapmalısınız.

HASAR DOSYA NUMARASI ÖĞRENME

 • Hasar dosya numaranızı öğrenmek için e-Devlet sistemine girebilirsiniz. E-Devlet yoluyla hasar dosya numarası görüntülemek için turkiye.gov.tr adresine girin.

 • Ardından arama kutucuğuna “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” yazın. Karşınıza çıkan bağlantıya tıklayın ve sisteme giriş yapın.

 • Kimlik doğrulama adımını tamamladıktan sonra bir pencere açılacaktır.

 • Bu ekranda trafik poliçe numarası, tazminat ödeme tutarı, muallak tutarı ve masraf ödeme tutarından sonra 6 haneden oluşan hasar dosya numarasını görebilirsiniz.

Sonuç olarak Axa Sigorta hasar dosyası sorgulamaları hem internetten hem de telefonla yapılabilir. Her iki durumda da sizden hasar dosya numarası istenir. Bu numarayı e-Devlet sistemine girerek kolayca ve kısa sürede öğrenebilirsiniz.