Bankaların araçlar üzerine koyduğu rehin işlemlerini e-Devlet yoluyla internetten öğrenebileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da Trafik Şube’ye giderek de öğrenebilirsiniz.

Rehin sorgulama işlemlerinde araç sahibinin üzerine kayıtlı araçlar için arama yapılabilir. Bir başkası adına kayıtlı araçlar için, araç sahibinin izni olmadan sorgulama yapmanız mümkün değildir.

ARAÇ REHİN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet araç rehin sorgulamalarını şu şekilde yapabilirsiniz;

  • E-Devlet kapısının resmi sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresine girin.
  • Sırayla şu yolu izleyin: “Kurumlar – G – Gelir İdaresi Başkanlığı – Kimlik Doğrulama Hizmetleri – Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (E-Haciz Araç)”
  • Sisteme giriş yapın.
  • Araç plakanızı girerek “Sorgula” butonuna basın.

Bu sayfaya kısaca https://www.turkiye.gov.tr/gib-intvrg-araclara-uygulanan-elektronik-haciz-sorgulama bağlantısına tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Arama sonucunda adınıza kayıtlı olan araçlara ait rehin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SMS İLE ARAÇ REHİN SORGULAMA

Rehinli araç sorgulamaları SMS ile öğrenilemez. 5664 SMS servisinden plaka ile arama yaptığınızda plakaya yazılan cezaları, aracın karıştığı trafik kazalarını, hatta kaza nedeniyle oluşan hasar bilgilerini bile öğrenebilirsiniz. Ancak bankanın koymuş olduğu bir rehin durumu var mı öğrenemezsiniz.

ARAÇ NEDEN REHİNLİ OLUR?

İkinci el veya sıfır araç almak istiyorsunuz ama peşin ödeme yapacak kadar paranız yok. Bu durumda bankalardan taşıt kredisi çekerek araç sahibi olabilirsiniz. Bankalar 1 yıldan 4 yıla kadar taksitler halinde ödemek şartıyla taşıt kredisi verirler.

Krediyi çektikten sonra aracı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak banka, kredi süresi dolana dek aracın üstüne rehin koyar. Taksitler bittiğinde ve bankaya hiçbir borcunuz kalmadığında banka ile iletişime geçerek rehini kaldırabilirsiniz.

REHİNLİ ARAÇ NASIL SATILIR?

Araç rehinli olduğu sürece borcu kapatmadan onu satamazsınız. Aracı satışa çıkardığınızda ve satış işlemleri için notere gittiğinizde alıcı kişi sorgulama yapmamış olsa bile noterde aracın üzerindeki rehin ve haciz gibi işlemler görünecektir.

Krediyle alınan ve üstünde rehin bulunan aracın satışı 3 şekilde olur;

  • Araç sahibi borcu öderse: Eğer aracı satın alacak kişi araç sahibinin borcu ödemesi şartıyla aracı almayı kabul ederse, araç satıldıktan sonra alınan paranın bir kısmıyla bankaya olan borcun tamamı ödenir ve rehin kaldırılabilir. Böyle bir durumda aracın tüm satış işlemleri noterde gerçekleştirilir. Karşılıklı imzalar atıldıktan sonra satış işlemi tamamlanır.
  • Alıcı kişi borcu üzerine alırsa: Aracı alacak kişi kredi borcunun tamamını üzerine alabilir ve araç satışı gerçekleştikten sonra kredi taksitlerini ödemeye devam eder. Eğer böyle bir şey yapılacaksa alıcı ve satıcının aralarında resmi olarak anlaşmaları ve bankayı bilgilendirmeleri gerekir. Banka yeni borç sahibiyle yeni bir sözleşme yapar. Kalan borç aracın yeni sahibine devredilmiş olur.
  • Alıcı kişi borcu öderse: Alıcı kişi kredi borcunu ödemek şartıyla aracı almak isteyebilir. Bu durumda alıcı ve satıcı noter huzurunda sözleşme yapmalı ve alıcının satıcıya ödeyeceği kalan tutarın net miktarı ve hangi koşullarda ödeme yapacağı kesinleştirilmelidir.

Sonuç olarak ikinci el araç alırken araca ait herhangi bir yasal işlem olup olmadığını öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz araçla ilgili sorgulama yaparken araç sahibinin T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız gerekir.

Eğer araç sahibi bu yöntemi kabul etmezse birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da Trafik Şube’ye giderek aracın durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.