Bankaların araçlar üzerine koyduğu rehin işlemlerini e-Devlet yoluyla internetten öğrenebileceğiniz gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da Trafik Şube’ye giderek de öğrenebilirsiniz.

Bu yazıda neler var?

Araç üzerine rehin sorgulama işlemlerinde araç sahibinin üzerine kayıtlı araçlar için arama yapılabilir. Bir başkası adına kayıtlı araçlar için, araç sahibinin izni olmadan sorgulama yapmanız mümkün değildir.

araç rehin sorgulama

ARAÇ REHİN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Aracın rehinli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Rehinli araç sorgulama plakadan e-Devlet yoluyla kolayca yapılabilir. SMS ya da EGM yoluyla araca rehin konulup konulmadığını öğrenemezsiniz.

E-DEVLET ARAÇ REHİN SORGULAMA

Bunu şu şekilde yapabilirsiniz;

  • E-Devlet kapısının resmi sitesi olan turkiye.gov.tr adresine girin.
  • Sırayla şu yolu izleyin: “Kurumlar – G – Gelir İdaresi Başkanlığı – Kimlik Doğrulama Hizmetleri – Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama (E-Haciz Araç)”
  • Sisteme giriş yapın.
  • Araç plakanızı girerek “Sorgula” butonuna basın.

Bu sayfaya kısaca Araç Rehin Sorgulama bağlantısına tıklayarak da ulaşabilirsiniz. Arama sonucunda adınıza kayıtlı olan araçlara ait rehin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

SMS İLE ARAÇ REHİN SORGULAMA

Araç üzerindeki rehin nasıl öğrenilir? Rehinli araç sorgulamaları SMS ile öğrenilemez. 5664 SMS servisinden plaka ile arama yaptığınızda plakaya yazılan cezaları, aracın karıştığı trafik kazalarını, hatta kaza nedeniyle oluşan hasar bilgilerini bile öğrenebilirsiniz. Ancak bankanın koymuş olduğu bir rehin durumu var mı öğrenemezsiniz.

EGM REHİN SORGULAMA

Araç üzerinde rehin sorgulama yapmak için Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitesini kullanamazsınız. EGM'nin sitesine girerek arama yapmak istediğinizde sistem sizi otomatik olarak e-Devlet sistemine yönlendirir.

ARAÇ NEDEN REHİNLİ OLUR?

İkinci el veya sıfır araç almak istiyorsunuz ama peşin ödeme yapacak kadar paranız yok. Bu durumda bankalardan taşıt kredisi çekerek araç sahibi olabilirsiniz. Bankalar 1 yıldan 4 yıla kadar taksitler halinde ödemek şartıyla taşıt kredisi verirler.

Krediyi çektikten sonra aracı kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak banka, kredi süresi dolana dek aracın üstüne rehin koyar. Taksitler bittiğinde ve bankaya hiçbir borcunuz kalmadığında banka ile iletişime geçerek rehini kaldırabilirsiniz.

REHİNLİ ARAÇ NASIL SATILIR?

Rehinli araç satılabilir mi? Araç rehinli olduğu sürece borcu kapatmadan onu satamazsınız. Rehinli araç satışı yapmak için aracı satışa çıkardığınızda ve satış işlemleri için notere gittiğinizde alıcı kişi sorgulama yapmamış olsa bile noterde aracın üzerindeki rehin ve haciz gibi işlemler görünecektir.

Krediyle alınan ve üstünde rehin bulunan aracın satışı 3 şekilde olur;

  • Araç sahibi borcu öderse: Eğer aracı satın alacak kişi araç sahibinin borcu ödemesi şartıyla aracı almayı kabul ederse, rehinli aracın satışı yapıldıktan sonra alınan paranın bir kısmıyla bankaya olan borcun tamamı ödenir ve rehin kaldırılabilir. Böyle bir durumda aracın tüm satış işlemleri noterde gerçekleştirilir. Karşılıklı imzalar atıldıktan sonra satış işlemi tamamlanır.
  • Alıcı kişi borcu üzerine alırsa: Aracı alacak kişi kredi borcunun tamamını üzerine alabilir ve araç satışı gerçekleştikten sonra kredi taksitlerini ödemeye devam eder. Eğer böyle bir şey yapılacaksa alıcı ve satıcının aralarında resmi olarak anlaşmaları ve bankayı bilgilendirmeleri gerekir. Banka yeni borç sahibiyle yeni bir sözleşme yapar. Kalan borç aracın yeni sahibine devredilmiş olur.
  • Alıcı kişi borcu öderse: Alıcı kişi kredi borcunu ödemek şartıyla aracı almak isteyebilir. Bu durumda alıcı ve satıcı noter huzurunda sözleşme yapmalı ve alıcının satıcıya ödeyeceği kalan tutarın net miktarı ve hangi koşullarda ödeme yapacağı kesinleştirilmelidir.

REHİNLİ ARAÇ NEDİR?

Aracınızı bankadan ya da başka bir finans kurumundan kredi çekerek aldıysanız ve taksitlerinizi aksatmamanız ve zamanında ödemeniz gerekir. Aksi halde banka ya da kredi çektiğiniz kurum araca rehin koyabilir. Rehinli aracı, borçlarınızı ödeyene kadar satamazsınız. Banka aracı haciz ettirerek satışını yapabilir ve buna karşılık borcunuzu tahsil edebilir.

REHİNLİ ARAÇ DEVREDİLEBİLİR Mİ?

Araçtaki ipotek kaldırılmazsa devir işlemi mümkün değildir. Araç rehin işlemlerinin tamamlanması için borcun tamamı kapatılmalıdır. Bazı bankalar kolaylık sağlamak amacıyla yeni bir sözleşme hazırlayıp borcu alıcıya devredebiliyor.

Sonuç olarak ikinci el araç alırken araca ait herhangi bir yasal işlem olup olmadığını öğrenmek ve araç üzerindeki rehin sorgulama için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Almak istediğiniz araçla ilgili sorgulama yaparken araç sahibinin T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapmanız gerekir.

Eğer araç sahibi bu yöntemi kabul etmezse birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da Trafik Şube’ye giderek aracın durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.