Araç Haciz Sorgulama

Aracın hacizli olup olmadığını nasıl öğrenebilirim? Araç üzerindeki haciz gibi yasal işlemleri öğrenebilmek için kullanabileceğiniz belli başlı yöntemler vardır. Bunlar;

  • E-Devlet (GİB yoluyla)
  • SMS (5664’e kısa mesaj atarak)
  • Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ya da ona bağlı Trafik Şubelere giderek
  • Gelir İdaresi Başkanlığı’na giderek

E-DEVLET ARAÇ HACİZ SORGULAMA

E-DEVLET ARAÇ HACİZ SORGULAMA

E-Devlet’ten aracınızın haciz durumunu Gelir İdaresi Başkanlığı ya da Sigorta Bilgi Merkezi yoluyla öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar sırayla şöyledir;

Eğer üstünüze kayıtlı aracınızda herhangi bir haciz durumu varsa “Hak Mahrumiyeti Detayları” başlığı altında ekranda tüm detaylar görüntülenecektir. Buna göre ihtiyati haciz, yakalama, rehin ve diğer tüm durumlar tarih, icra dairesi, mahkeme kararı ve dosya numarası ile birlikte görünecektir.

Plakaya kayıtlı rehin ya da haciz kararı yoksa araç üzerinde haciz sorgulama sonucunda ekrana hiçbir sonuç gelmeyecektir. E-Devlet sistemine girerek yalnızca kendi aracınızın (adınıza kayıtlı) durumunu öğrenebilirsiniz. Başkasının adına kayıtlı araçlar için arama yapamazsınız. Eskiden yalnızca plaka bilgisini girerek e-Devlet yoluyla başka araçların haciz kayıtlarına ulaşmak mümkündü. Ancak yönetmelikte yapılan değişikliklerle birlikte bu uygulama artık kullanılmıyor.

İkinci el araç alacaksanız ve aracın hacizlik olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız noterdeki işlemlere başlamadan önce araç sahibi ile anlaşmalı ve ondan sizin yanınızda e-Devlet sistemine girmesini ve araç haciz sorgulamayı plakadan yapmasını istemelisiniz. Böylece aracı aldıktan sonra borçlarla ya da faizlerle uğraşmak zorunda kalmaz, plakaya kayıtlı tüm yasal işlemleri görebilirsiniz.

ARAÇ HACİZ SORGULAMA SMS

Plakadan araç haciz sorgulama yapabilmek için 5664’e aracın plakasını, aralarda hiçbir boşluk olmayacak şekilde atmanız gerekir. 5664 haciz sorgulama için hesabınızdan 9 TL alınır.

ARAÇ HACİZ SORGULAMA EGM

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi yoluyla aracınızdaki hacizlli araç sorgulama yapamazsınız. Bunun için bulunduğunuz bölgedeki Emniyet Genel Müdürlüklerine ya da Trafik Şubelere bizzat gitmeniz gerekir. Sorgulama yapacağınız araç adınıza kayıtlıysa kimliğinizi ve ehliyetinizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. Ancak ikinci el bir araç alacak ve alacağınız araçla ilgili bilgi almak istiyorsanız, araç kimin üstüne kayıtlıysa o kişi ile birlikte emniyete gitmeniz gerekir. Aksi halde size hiçbir şekilde bilgi vermeyeceklerdir.

ARAÇ HACİZ KALDIRMA NASIL YAPILIR?

Aracın üzerindeki borçlara itiraz edilmeyecekse hacizi koyduran kurum ya da kurumla anlaşma yapılmalı ve borç ödenmelidir. Borçlara itiraz edilecekse menfi tespit davası açılmalıdır. Alacaklı kişi ya da kurum, haciz konduğu tarihten itibaren 6 ay içinde aracı satmak için talepte bulunmak zorundadır. Eğer satış talebi olmazsa İcra ve İflas Kanunu’nun 106 ve 110. maddelerine göre haciz durumu ortadan kalkar.

HACİZLİ ARAÇ YAKALAMA SÜRESİ

Ödenmeyen borçların neden olduğu haciz işlemleri başlatıldığında alıcı ile satıcıdan ziyade alıcı ile avukat muhatap olur. Avukat, hem alıcının hem de borçlu kişinin haklarını koruyacak şekilde çalışır. Bu yüzden borçlunun alacağını öncelikle nakit olarak almak için uğraşır. Ancak 1 yıllık süre içinde nakit ödeme alınamazsa, ödeme sözü hiçbir verilmiyorsa ya da borçlu kişiye ulaşılamıyorsa hacizli aracın yakalanması için hukuki yollara başvurulur. 1 yıllık süre geçtiğinde alıcı kişi artık muhatap olarak borçluyla değil avukatla görüşür. Araç yakalama kararı Yargıtay’a taşınır, Yargıtay kabul ederse olay emniyete bildirilir.

Araç Yakalama Emri Sorgulama

Emniyete bildirilen yakalama kararından sonra, araç trafikte görülürse bağlanır. Araca hiçbir şekilde ulaşılamıyorsa borçlunun ev ya da iş adresine giderek araç araması yapılabilir.

ARAÇ SATIŞA UYGUN MU SORGULAMA

Aracın satışına herhangi bir engel olup olmadığını öğrenmek için yukarıda saydığımız yöntemleri kullanabilirsiniz. Trafik cezası, haciz ya da vergi borcu gibi bir durum varsa araç satışı gerçekleştirilemez.

Sonuç olarak araç haciz sorgulamaları e-Devlet’ten, SMS ile, emniyetten, trafik şubelerden ya da Gelir İdaresi Başkanlıklarından öğrenilebilir. E-Devlet sorgulamaları ücretsiz, SMS sorgulamaları ise 9 TL’dir.