Apple markalı ürünlerin orijinal olup olmadığını internet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için ürünün seri numarasını bilmeniz yeterlidir. Telefon, airpod, adaptör ya da kulaklık gibi Apple markasına ait cihazları checkcoverage.apple.com sitesinden sorgulayabilirsiniz.

Apple Orjinallik Sorgulama

Apple Orijinal Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bunun için yapmanız gerekenler sırayla şu şekildedir;

 • Öncelikle https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/ adresine girin.
 • Daha sonra elinizdeki ürünün seri numarasını ekrandaki kutucuğa yazın.
 • 5 haneli güvenlik kodunu girin.
 • “Devam” butonuna basın.

Seri numarasını ve güvenlik kodunu doğru yazdıysanız aramanız sonucunda “Servis ve Destek Kapsamınız” adı altında;

 • Ürünün görseli
 • Ürünün tam ismi
 • Satın alma tarihi (geçerli ya da geçerli değil şeklinde)
 • Telefonla teknik destek (Süresi doldu ya da geçerli şeklinde)
 • Onarım ve servis kapsamı (etkin veya geçersiz şeklinde) görülür. Bu kısımda ayrıca hangi tarihe kadar onarım ve servisten ücretsiz olarak yararlanabileceğinizi de görebilirsiniz.

IPhone Orijinal Mi Değil Mi?

İnternet üzerinden, süpermarketlerden ya da teknoloji marketlerinden satın alınan iPhone cihazların orjinalliğini seri numarasıyla sorgulatabilirsiniz. Seri numarası aldığınız ürünün kutusunda “Serial Number” şeklinde ya da “SN” şeklinde yazar.

iPhone Orjinal mi Nasıl Kontrol Edilir?

Ürünün orijinal ambalajı yanınızdaysa ambalajın üzerine bakabilirsiniz. Seri numarası ayrıca makbuzda ya da faturada da yazabilir. Cihazın kutusu yanınızda değilse, makbuzu ya da faturası yoksa bu durumda barkod yoluyla orjinalliğini sorgulayabilirsiniz.

Apple Yurtdışı Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

İmei sorgulama yaparak Apple markalı cihazınızın yasal yollarla üretilip üretilmediğini, kayıp veya çalıntı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

İmei Sorgulama Nasıl Yapılır?

Apple Adaptör Orjinallik Sorgulama

Sahte olduğunu düşündüğünüz ya da sertifikasına sahip olmadığınız Apple adaptörün orijinal olup olmadığını anlamak için cihazın üzerinde MFİ işaretinin olup olmadığına bakmanız gerekir.

Sahte bir adaptör kullanmanız halinde iOS aygıtınızda hasarlar oluşabilir, şarj aletinin kablosu zarar görebilir, cihaz çok fazla ısınabilir ya da aygıta doğru düzgün takılamaz. Sahte bir adaptör ile cihazı şarj etmeye kalktığınızda cihaz düzgün bir şekilde şarj olamaz.

Apple 20 W adaptör orjinallik sorgulama için şarj aletini ve paketini ayrıntılı olarak incelemeniz gerekir. Sertifikalı ve orijinal bir adaptörde mutlaka MFİ işareti bulunur. Eğer bu işaret yoksa cihaz muhtemelen sahtedir. Kablonun üstünde ya da kabloya ortalama 18 cm’lik bir uzaklıkta “Designed by Apple in California” yazar. Bu ibarenin yanında veya altında ise “Assembled in Vietnam” ya da “Industria Brasileira” ifadelerinden biri olur. Bu metnin sonunda ise 12 haneden oluşan seri numarası yer alır.

Apple  Airpods Orjinallik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Airpods’un sahteliğini kontrol etmek için seri numarasından sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Airpods’un seri numarasını bulmanız gerekir. Seri numarasına bakmak için;

 • Cihazın “Ayarlar” kısmına girin.
 • Bluetooth’a tıklayın.
 • “Daha Fazla Bilgi” yazan yere tıklayın.
 • Açılan ekranda “model adı, model numarası, seri numarası ve sürüm” gibi seçenekleri göreceksiniz.

Cihazın seri numarasını yukarıda paylaştığımız Check Coverage sitesine kopyalamanız yeterlidir.

Apple Airpods Pro orjinallik sorgulama da aynı şekilde yapılmaktadır.

İnternet üzerinden Apple kablolu kulaklık orjinallik sorgulama yapmak istemiyorsanız şarj kutusundaki seri numarası ile cihazın seri numarasını da karşılaştırabilirsiniz. Eğer ürün sahte değilse şarj kutusundaki seri numarası ile cihazınki aynıdır.